Nowy numer 32/2022 Archiwum

Zobacz największe Boże cuda

Patryk Sokalski przypomina, że każdy wierzący jest posłany do głoszenia Dobrej Nowiny.

Krzysztof Król: Już po raz drugi, od 8 do 10 lipca, odbędzie się ewangelizacja na festiwalu Rap Stacja w Sławie. Przypomnijmy, skąd pomysł?

Patryk Sokalski: Zrodził się w czasie modlitwy za moje rodzinne miasto, czyli Nową Sól, oraz za naszą wspólnotę. Modliliśmy się, pytając Pana, co chce, byśmy zrobili, bo czuliśmy, że od dłuższego czasu zachęca nas, abyśmy szukali nowych dróg.

Wiele się mówi o nowej ewangelizacji, ale chyba wciąż za mało dzieje się w tej kwestii. Dlaczego Wy to robicie?

Bo zostaliśmy ochrzczeni! Ewangelizacja to najważniejsze zadanie Kościoła. Na mocy chrztu każdy wierzący jest posłany do głoszenia Dobrej Nowiny. Na tym festiwalu będą też takie młode osoby, których nie ma już dawno w Kościele, dlatego Kościół musi wyjść do nich, wysłuchać, wesprzeć i pomodlić się z nimi. Nie chcemy słuchać tylko słów papieża z ŚDM w Krakowie, kiedy mówił o zamianie wygodnej kanapy na parę butów, lecz także je realizować. A festiwal jest okazją do wyjścia z naszych bezpiecznych środowisk. Mocno wierzę także, że takie działania zmieniają również coś w nas i sprawiają, że wzrastamy w wierze.

Czy w zeszłym roku uczestnicy Rap Stacji chcieli słuchać Waszego świadectwa o Jezusie?

To jest chyba najbardziej wzruszające, że chcieli. Praktycznie każdy miał ochotę pogadać. Niektórzy dzielili się trudnymi doświadczeniami, inni prosili o modlitwę. Wielokrotnie słyszeliśmy od ludzi po trzydziestce, że od dawna są poza Kościołem i cieszą się, że to robimy. Niektórzy nawet pytali, czemu tak późno wyszliśmy po nich, gdybyśmy to zrobili wcześniej, ich życie pewnie inaczej by wyglądało.

Kto może do Was dołączyć?

Tak naprawdę każdy, kto jest osobą praktykującą i będzie posiadać pismo od proboszcza lub opiekuna wspólnoty o braku przeciwwskazań do tego typu posługi. Dobrze by było, aby taka osoba formowała się w jakiejś wspólnocie, jednak nie jest to warunek konieczny. Mamy ograniczenie wiekowe, najmłodszy uczestnik powinien mieć 16 lat. Chcemy, aby to wydarzenie było miejscem spotkań różnych środowisk ewangelizacyjnych z kraju, byśmy mogli się wspólnie zainspirować.

Tydzień wcześniej będą warsztaty przygotowujące do tej posługi. Proszę powiedzieć coś więcej…

Rok temu mieliśmy krótki warsztat w pierwszym dniu Stacji Jezus. W tym roku zmieniliśmy trochę formułę, rozbiliśmy to na dwa weekendy. Najpierw od 24 do 26 czerwca chcemy pochylić się nad ewangelizacją, jej istotą oraz formą. Przez ten czas poprowadzi nas m.in. Krzysztof Sowiński ze wspólnoty Głos Pana w Skierniewicach, który od wielu lat przyprowadza ludzi do Jezusa, ma ogromne doświadczenie i rozpala serca do tej formy działalności. Kolejnym gościem będzie ks. Paweł Łobaczewski, który powie, jak skutecznie komunikować się z innymi. Żyjemy w czasach, w których coraz mniej potrafimy słuchać i rozmawiać, a jest to istotne w spotkaniu z drugą osobą. Poza tym sam też będę wskazywał, jak praktycznie wykorzystać tę wiedzę. Oczywiście na sam koniec spróbujemy zastosować w praktyce to, czego się nauczyliśmy, i wyjdziemy na ulice Nowej Soli.

Dlaczego warto do Was dołączyć?

Przede wszystkim dlatego, aby samego siebie nawrócić. Przecież każdy, kto głosi Ewangelię, jest pierwszym odbiorcą przesłania, które wypowiada. Poza tym chyba każdy z nas chciałby na żywo zobaczyć cud działania Boga, a czy największym z cudów nie jest to, gdy ludzkie serce otwiera się na Niego? Myślę, że w tego typu wydarzeniach jak ewangelizacja w przestrzeni publicznej najłatwiej to można zobaczyć, bo przecież Pismo Święte mówi: „Oni zaś poszli i głosili Ewangelię wszędzie, a Pan współdziałał z nimi i potwierdzał naukę znakami, które jej towarzyszyły”. Niech więc każdy czuje się zaproszony.


Szczegóły na temat ewangelizacji: FB – Stacja Jezus

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama