W najbliższy czwartek Boże Ciało. Ulicami parafii całej diecezji przejdą uroczyste procesje eucharystyczne. Zaplanowano też koncerty uwielbienia i festyny.
W Gorzowie Wlkp. procesja pod przewodnictwem bp. Pawła Sochy wyruszy z katedry gorzowskiej po Mszy św. odprawianej o 10.00, przejdzie ulicami Chrobrego, Jagiełły, Warszawską, Sikorskiego i zakończy się homilią i błogosławieństwem na placu przed katedrą. W Zielonej Górze procesji będzie przewodniczył bp Tadeusz Lityński. Procesja wyruszy z kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela po Mszy św. sprawowanej o 9.30, zakończy się natomiast przy konkatedrze.
Nowym zwyczajem są wieczorne koncerty uwielbienia organizowane w uroczystość Bożego Ciała. Koncert uwielbienia w Zielonej Górze odbędzie się na placu przy kościele pw. Ducha Świętego o 19.30. Natomiast w Głogowie zaplanowano Wieczór Chwały w ruinach kościoła św. Mikołaja o 21.00. Natomiast w Gorzowie Wlkp. bezpośrednio po zakończeniu centralnej procesji Bożego Ciała na placu przed katedrą rozpocznie się festyn rodzinny organizowany w ramach obchodów 40. rocznicy pieszej pielgrzymki z Gorzowa Wlkp. na Jasną Górę.
Pamiątkę ustanowienia Najświętszego Sakramentu Kościół świętuje w Wielki Czwartek. Jednak od XIII w. obchodzi również osobną uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.
- Pierwsza procesja Bożego Ciała została odprawiona w 1246 r. w Liege z inicjatywy św. Julianny z Cornillon. Święto początkowo miało charakter lokalny, jednak już w 1264 r. pochodzący z Liege papież Urban IV wprowadził je w Rzymie. Dla całego Kościoła zatwierdził je w XIV w. Jan XXII. Używane do dzisiaj teksty liturgicznej tej uroczystości opracował wybitny teolog św. Tomasz z Akwinu. Pierwsze procesje Bożego Ciała w Polsce odbyły się już w XIV w. w Płocku i we Wrocławiu. Od wieku XVI wprowadzono istniejący do dzisiaj zwyczaj śpiewania Ewangelii przy czterech ołtarzach - wyjaśnia ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii biskupiej.