Ma Opole swój festiwal, ma i Świętno. To Ogólnopolski Konkurs Piosenki Religijnej im. św. Jana Pawła II "Miejcie odwagę żyć dla miłości - Bóg jest Miłością!".
Konkurs odbył się 19 czerwca tradycyjnie przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. Jana Pawła II w Świętnie. W ekstremalnie upalny dzień na konkursowej scenie wystąpiło 38 solistek, solistów i zespołów. Uczestnicy przyjechali głównie z naszej diecezji, ale także z wielu miejscowości archidiecezji poznańskiej, m.in. z Wolsztyna, Poznania i Leszna. Wszyscy otrzymali dyplomy za udział, były także wyróżnienia, a trzy nagrody główne jury przyznało Agacie Frąckowiak z Wielichowa, Fabianowi Brożyńskiemu z Moch i scholi Urwisy Maryi z parafii pw. NMP Królowej Polski w Gorzowie Wielkopolskim.
Urwisy Maryi przyjeżdżają do Świętna od lat. Ale ten rok jest wyjątkowy. - Jeszcze nigdy nie zdobyliśmy tak wysokiej nagrody. Były wyróżnienia, ale Grand Prix nie - mówi Elżbieta Zjawin, opiekunka zespołu. - Ten festiwal jest dla nas zawsze wielką radością. Możemy tutaj pośpiewać i się zintegrować. Nagrody dla nas zawsze były drugorzędne. Nigdy nie podchodziliśmy do tego jak do rywalizacji. Dzieci zawsze dobrze tu spędzały czas. Jesteśmy bardzo znani w Świętnie. Wszędzie nas witają i są bardzo życzliwi. Jesteśmy tu w młodym składzie i myślę, że ta nagroda jest owocem warsztatów, które w ciągu roku prowadził w naszej parafii Hubert Kowalski, któremu serdecznie dziękujemy za to, że nas uczył i z nami ćwiczył, czego teraz są efekty - dodaje.
Do zespołu należy Oliwia Hoffmann. Siódmoklasistka uczy się też w szkole muzycznej w klasie gitary i na tym instrumencie gra w scholi. - Śpiewaliśmy "Ty, Panie, jesteś Bogiem łaski". Jestem bardzo zadowolona, że tak nam wyszło - mówi. - Występowałam tu już kilkukrotnie i myślę, że będę jeszcze wiele razy występowała w takich konkursach - dodaje.
Konkurs rozpoczęła Msza św. miejscowym kościele. Liturgii przewodniczył ks. Aleksander Werstler, proboszcz parafii w Ciosańcu, do której należy Świętno. Po Mszy odbyły się prezentacje konkursowe, a w przerwie na obrady jury wystąpili alumni z seminarium księży oblatów w Obrze wraz z zespołem Niniwa. Imprezę zakończyły koncert uwielbienia w wykonaniu zespołu ewangelizacyjnego Dilerzy Miłości z Wolsztyna i modlitwa o pokój.
Konkurs w Świętnie za rok odbędzie się po raz 25. Tradycję zainicjował Jerzy Luftmann, wieloletni dyrektor miejscowej szkoły. W tym roku był na konkursie jako delegat Wielkopolskiego Kuratorium Oświaty, gdzie obecnie pracuje. Zaś po pandemicznej przerwie konkursową tradycję podjęła szkolna rada rodziców. - Chcieliśmy podtrzymać coś tak pięknego - mówią Joanna Markowska-Wróblewicz i Emilia Basińska, współorganizatorki. - Od wielu lat śpiewamy tutaj na chwałę Pana i przypominamy o naszym wielkim rodaku św. Janie Pawle II. Wspólne śpiewanie i muzykowanie jednoczy lokalną społeczność, ale przyjeżdżają tu też ludzie z dalszych miejscowości. Chcą tu przyjeżdżać, więc coś ich ciągnie do tego miejsca - dodają.
Organizatorzy cieszą się z wielu sponsorów i przyjaciół imprezy oraz doceniają profesjonalne jury, w którego skład weszli nauczyciele akademiccy i animatorzy kultury, a zarazem wokaliści - prof. Bogumiła Tarasiewicz z Uniwersytetu Zielonogórskiego, prof. Grażyna Flicińska-Panfil z Akademii Muzycznej w Poznaniu i Jarosław Świrszcz, dyrektor Wolsztyńskiego Domu Kultury.
(obraz) |