Otyń. Wyruszyli do Częstochowy

W sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju 2 lipca rozpoczęła się 39. Piesza Pielgrzymka Duszpasterstwa Rolników z Otynia na Jasną Górę.

Mszy św. inaugurującej, jak co roku, przewodniczył bp Paweł Socha. - Kolejna pielgrzymka rolników na Jasną Górę przypomina znaczenie polskiej wsi dla życia gospodarczego, kultury i życia religijnego - mówił w homilii. - Polska wieś była środowiskiem formującym ludzi ciężkiej pracy i odpowiedzialności za dar ziemi polskiej, za wyżywienie Polaków, ale i świata zagrożonego głodem. Parafie wiejskie najczęściej organizują też pielgrzymki do sanktuariów maryjnych, a szczególnie na Jasną Górę. Tak się składa, że obecna pielgrzymka rozpoczyna się w pierwszą sobotę miesiąca, kiedy czcimy w szczególny sposób Niepokalane Serce Maryi. Matka Najświętsza jest najpewniejszą drogą do poznania Pana Jezusa, naszego Zbawiciela, kochania Go sercem i czynem - dodał.

Jaka będzie tegoroczna pielgrzymka? - Na pewno inna - mówi ks. Paweł Mydłowski, przewodnik pielgrzymki i diecezjalny duszpasterz rolników. - Jest po pandemii i idziemy normalnie, nie sztafetowo, nie hybrydowo, jak to było do tej pory. Ruszamy w mniejszej liczbie, ale z takimi samymi intencjami. Towarzyszy nam zawołanie sługi Bożego biskupa Pluty: „Aby wszyscy byli jedno!”. Chcemy nawiązać tak do jubileuszu 50-lecia naszej diecezji, przypomnieć sobie jej historię i przygotowywać się do jubileuszu, który będziemy obchodzić w przyszłym roku - 40-lecia naszej pielgrzymki - tłumaczy.

Tegoroczna pielgrzymka ma szczególne znaczenie ze względu na toczącą się wojnę w Ukrainie. - Główną, wspólną intencją będzie modlitwa o pokój i dlatego tu jest wyjątkowe miejsce, aby rozpocząć tę pielgrzymkę i przez wstawiennictwo Królowej Pokoju o pokój prosić - mówił do pielgrzymów ks. Zbigniew Tartak, kustosz sanktuarium i proboszcz otyńskiej parafii.

« 1 2 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..