Nowy numer 39/2022 Archiwum

Święcenia biskupie w Zielonej Górze

Ksiądz kanonik Adrian Put 13 sierpnia w konkatedrze pw. św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze otrzymał sakrę jako biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Mszy św. z udzieleniem święceń biskupich przewodniczył abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, który po raz pierwszy w Polsce był głównym konsekratorem, czyli szafarzem święceń. Sam został konsekrowany przez Jana Pawła II. – Pierścień, który wtedy otrzymałem, to relikwia, którą dziś przywiozłem. A zatem, biskupie Adrianie, jest to sukcesja apostolska, bo jestem duchowym synem Jana Pawła II, i to synostwo dzisiaj Tobie przekazuję wraz z przesłaniem: Nie lękajcie się! – mówił na zakończenie.

Współkonsekratorami byli abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński i bp Tadeusz Lityński, biskup zielonogórsko-gorzowski, który wygłosił homilię. - Potrzeba, abyś był biskupem mocnej i niezachwianej wiary, ale także biskupem o ludzkiej wrażliwości, zatroskanym o najsłabszych. Ten ludzki wymiar będzie szczególnie oceniany w relacjach z ludźmi słabej wiary i niewierzącymi. Od Ciebie jako biskupa będą oczekiwać wierzący, ale także niewierzący, wiarygodnej postawy – mówił do elekta.

W uroczystości uczestniczyli biskupi z kilku diecezji, a także z Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Byli także obecni przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

Na zakończenie liturgii święceń biskupich w zielonogórskiej konkatedrze bp Adrian Put, nowy biskup pomocniczy naszej diecezji dziękował i prosił o modlitwę.

Biskupim przesłaniem był Jezus Chrystus, miłość i wdzięczność do Niego. - Chcę podziękować też wam wszystkim, bo w tej miłości do Pana zawarci jesteście też wy – mówił bp Put. – Nade wszystko dziękuję Ojcu Świętemu. Gdzie w sercu papieża znalazło się tyle wiary i ufności do mojej osoby? Pan Bóg raczy wiedzieć. Dziękuję za zaufanie. Ojcu Świętemu będę posłuszny i będę służył Ludowi Bożemu, jak tylko potrafię – powiedział.

Wśród podziękowań biskupom, kapłanom, osobom konsekrowanym, rodzinie, wspólnotom i instytucjom kościelnym oraz wiernym świeckim i gościom szczególne miejsce miało to skierowane do bp. Pawła Sochy, pomocniczego biskupa seniora naszej diecezji. – Przez ostatnie tygodnie niosło mnie jego słowo z 28 czerwca, kiedy ogłoszono nominację. Ksiądz biskup Paweł ścisnął mnie wtedy bardzo mocno i trzy razy profetycznie powiedziła: „Tylko się nie bój”. A ja płakałem – wspominał.

Na końcu zaś wybrzmiała szczególna prośba. – Dziękując za ogromny dar modlitwy z ostatnich dni, proszę: nie opuszczajcie mnie, nie zostawiajcie mnie, nie porzucajcie mnie w modlitwie.

Bp dr Adrian Put urodził się w 1978 r. Święcenia kapłańskie otrzymał w 2004 r. Jest związany z Ruchem Światło–Życie. Od 2021 r. był proboszczem parafii konkatedralnej w Zielonej Górze. Papież Franciszek mianował go biskupem 28 czerwca 2022 r.

« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy