Zaślubiny z Kościołem

Święcenia biskupie pełne są wyjątkowych obrzędów. Wyjątkowa była też liturgia święceń bp. Adriana Puta.

2m 58s

Taka liturgia nie zdarza się co dzień. 13 sierpnia zielonogórska konkatedra pw. św. Jadwigi Śląskiej i plac przed kościołem wypełniły się wiernymi. Mszę św. rozpoczęła procesja wejścia. Głównego celebransa i konsekratora, abp. Salvatore Pennacchio, nuncjusza Apostolskiego w Polsce, w bramie świątyni witali księża kanonicy z kapituły konkatedralnej. Elekt, ks. Adrian Put, zajął wyznaczone miejsce przed ołtarzem. Towarzyszyli mu prezbiterzy: ks. Robert Patro, wikariusz biskupi i ks. Jan Pawlak, prepozyt kapituły konkatedralnej.

Zaślubiny z Kościołem

Po odczytaniu Ewangelii obrzędy święceń rozpoczął hymn do Ducha Świętego. Następnie ks. R. Patro zwrócił się w imieniu Kościoła z prośbą do głównego konsekratora o udzielenie święceń elektowi, a ks. Andrzej Sapieha, notariusz kurii, odczytał papieską bullę nominacyjną. Po homilii, którą wygłosił bp Tadeusz Lityński, elekt złożył swoje przyrzeczenia. Na kolejne pytania głównego konsekratora o wolę wiernego pełnienia posługi biskupiej odpowiadał: „Chcę”. Zaraz potem zgromadzeni prosili w Litanii do Wszystkich Świętych o Bożą pomoc dla przyszłego biskupa, który w tym czasie leżał krzyżem na konkatedralnej posadzce.

Po litanii nastąpił obrzęd święceń: główny szafarz, współkonsekratorzy: abp Andrzej Dzięga i bp Tadeusz Lityński oraz inni obecni biskupi włożyli w milczeniu ręce na głowę elekta, po czym główny szafarz wygłosił modlitwę święceń. W jej trakcie diakoni trzymali nad głową elekta otwartą księgę Ewangelii. Po modlitwie głowę nowo wyświęconego biskupa namaszczono świętym krzyżmem, olejem poświęconym w Wielki Czwartek. Obrzęd święceń zakończyło przekazanie nowemu biskupowi księgi Ewangelii, nałożenie pierścienia biskupiego i mitry, wręczenie pastorału oraz przekazanie pocałunku pokoju przez głównego szafarza i wszystkich obecnych biskupów.

Zaślubiny z Kościołem

Od tej pory ks. Adrian Put koncelebrował Mszę św. jako pomocniczy biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, a po Komunii św., podczas hymnu „Ciebie, Boga, wysławiamy”, poprzedzany przez bp. Pawła Sochę i bp. Henryka Wejmana, przeszedł pośród zgromadzonych, udzielając błogosławieństwa.

Na zakończenie Mszy św. okolicznościowy list Prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytał ks. Rafał Tur, ekonom diecezjalny. W imieniu duchowieństwa i osób konsekrowanych przemawiał ks. Piotr Piestrzyński, kolega z rocznika święceń kapłańskich, a w imieniu  świeckich – Paweł i Joanna Gradziukowie, para diecezjalna Domowego Kościoła, rodzinnej gałęzi Ruchu Światło–Życie. Przemawiali też hierarchowie: nuncjusz i metropolita oraz sam wyświęcony. A już po liturgii w mniej oficjalny sposób bp. Adrianowi gratulowało wiele delegacji i osób prywatnych.

Ceremoniarzem uroczystości był ks. Bartosz Warwarko, a posługiwali alumni seminarium diecezjalnego, członkowie Diecezjalnej Diakonii Liturgicznej Ruchu Światło–Życie i konkatedralnej służby liturgicznej. Kierownictwo muzyczne sprawował ks. Mateusz Szerwiński. W liturgii wzięli udział soliści: Agnieszka Grochala, Agnieszka Lucya i Mateusz Eckert oraz chór Sonus Sanctus i Capella Caelestis.

Biskupstwo to trzeci, po diakonacie i prezbiteracie, stopień sakramentu święceń. Biskupi pomocniczy mają za zadanie wspierać biskupów diecezjalnych, którzy jako następcy Apostołów kierują Kościołami lokalnymi.

« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń ten artykuł
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5