Nowy numer 39/2022 Archiwum

Zielona Góra. Prymicja bp. Adriana Puta

Rok temu został proboszczem zielonogórskiej konkatedry. Wczoraj przyjął w jej murach sakrę. Dziś, 14 sierpnia, pierwszy raz jako biskup odprawił tu Mszę św. i zapowiedział swojego następcę.

Prymicję diecezjalną nowego biskupa pomocniczego diecezji zielonogórsko-gorzowskiej zaplanowano w Rokitnie 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia NMP, z okazji diecezjalnych dożynek. Ale dzień wcześniej był czas na liturgię w parafii. Nowego biskupa, który konkatedralnym proboszczem pozostanie do końca sierpnia, witała delegacja. Elżbieta Banaszkiewicz z Parafialnej Rady Duszpasterskiej i wspólnoty Rycerstwa Niepokalanej podkreśliła wkład odchodzącego do biskupich zadań proboszcza w rozwój życia parafialnego. - Dałeś się poznać jako ten nauczający i jako ten, który troszczy się o drogi świętości parafian: wprowadziłeś wiele zmian, pokazałeś, co jest ważne, a co jest najistotniejsze w Kościele, pouczyłeś nas, jak w wielkiej wierności zasadom liturgii sprawować Mszę św., jak przyjmować Komunię, zwróciłeś uwagę na posługę liturgiczną kobiet. Wytyczyłeś nowe kierunki posługi, aby parafia stawała się wspólnotą wspólnot - mówiła, zapewniając nowego biskupa o parafialnej modlitwie w jego intencji.

Homilię prymicyjną wygłosił wikariusz ks. Paweł Terzyk. Przypomniał sylwetką bp. Adriana, drogę do święceń biskupich oraz samą uroczystość. Odniósł się również do składanych nowemu biskupowi życzeń. - Jeden z dziennikarzy „Aspektów”, z którymi współpracujesz, zapytał: „Czego życzyć Księdzu Biskupowi”? Nasz biskup odpowiedział: „Tego, bym zawsze słuchał Pana Boga i zawsze był wierny Kościołowi świętemu. To wystarczy. Wszystko inne będzie konsekwencją”. Tego Tobie, biskupie Adrianie, życzymy - powiedział.

Po homilii biskup prymicjant pobłogosławił kielich mszalny, który ofiarował parafii konkatedralnej podczas liturgii święceń, a pod koniec Mszy św. nowy biskup, jeszcze jako proboszcz, zwrócił się do parafian. Dziękował wspólnocie za przygotowania do uroczystości sakry. - Jeśli mogę coś zabrać z konkatedry, zostawiając tutaj kawałek swojego serca, to będzie to obraz ludzi autentycznie zatroskanych o Boga i Kościół. Było dla mnie wielkim honorem i zaszczytem przez ten rok być tutaj z wami proboszczem - mówił.

Bp Put, który będzie w diecezji pełnił funkcję wikariusza generalnego, w dniu parafialnej prymicji zapowiedział swojego następcę na urzędzie proboszcza parafii konkatedralnej. Zostanie nim ks. Piotr Bortnik, obecnie kustosz sanktuarium Matki Bożej Rokitniańskiej w Rokitnie. Zmiany obejmą także wikariuszy. Odejdzie ks. Paweł Terzyk, ale pojawi się dwóch innych kapłanów.

Po Mszy św. uczestnicy liturgii otrzymywali pamiątkowe obrazki prymicyjne z wizerunkiem św. Jadwigi Śląskiej, patronki parafii i konkatedry oraz ze słowami sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, twórcy Ruchu Światło-Życie, z którym bp Put jest związany od wczesnej młodości: „Wiara, która cofa się przed wyciągnięciem najdalej idących konsekwencji życiowych; wiara, która nie tworzy faktów społecznych i historycznych zawiera w sobie wewnętrzną sprzeczność i zalążek własnego unicestwienia”.

Prymicjantowi składano też życzenia i gratulacje. Od wspólnoty Apostolatu Margaretka otrzymał spisaną w formie symbolicznego dyplomu-margaretki obietnicę ciągłej modlitwy różańcowej w swojej intencji.

« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy