Nowy numer 17/2024 Archiwum

Świebodzin. Obchody rocznicy "Solidarności"

Mszą św. w sanktuarium Miłosierdzia Bożego 28 sierpnia uczczono 42. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych i powstania NSZZ "Solidarność".

Liturgię poprzedziło wprowadzenie sztandaru świebodzińskiej „Solidarności”. - „Solidarność” pod krzyżami wyrosła - mówi Bogusław Motowidełko, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” w Zielonej Górze i Ziemi Świebodzińskiej. - Dlatego co roku w tych sierpniowych dniach jesteśmy obecni w różnych miejscach dla „Solidarności” ważnych, ale również na Mszach św. rocznicowych. Nasz udział jest poświęcony założycielom „Solidarności”, jak również tym członkom „Solidarności”, którzy później, w stanie wojennym, oddali życie za związek. Idziemy cały czas z hasłem bł. ks. Jerzego Popiełuszki: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”. To jest przesłanie „Solidarności” przez ponad 40 lat – dodaje.

Związkowcy przybyli też z dziękczynieniem. - Dzisiaj możemy powiedzieć, że jesteśmy państwem wolnym i demokratycznym. To jest najważniejsze  i tego trzeba pilnować i strzec każdego dnia. „Solidarność” ze swymi członkami: robotnikami, pracownikami tym nadal się kieruje - mówi B. Motowidełko.

Zdaniem przewodniczącego, przesłanie „Solidarności” po 42 latach jest wciąż aktualne. - Szereg postulatów podnoszonych w 1980 roku nadal nie do końca jest spełnionych - mówi. - Bywa różnie z wolnością związkową, z przestrzeganiem dni wolnych od pracy, sobót, a zwłaszcza niedziel. To są sprawy, które w tamtym czasie były mocno przez „Solidarność” artykułowane. Dzisiaj mamy też wiele różnych problemów, jeśli chodzi o nieprzestrzeganie prawa związkowego. Tak więc jest wiele spraw, które wtedy stawały na sztandarach i były zawarte w 21 postulatach i też pod krzyżami, kiedy w sierpniu 1980 r. rozpoczęły się strajki - dodaje.

Liturgii przewodniczył ks. Jan Romaniuk, były proboszcz parafii i kustosz świebodzińskiego sanktuarium. Zgromadzonych zaś witał obecny duszpasterz ks. Mariusz Kołodziej. - Solidarność nie zwinęła swoich sztandarów, choć tego jej nieraz życzono - mówił. - Nie zakończyła swej historycznej drogi w ciszy muzeum przechowującego pamiątki minionych wydarzeń. Nie stała się kartką z historycznego kalendarza, na którą spogląda się przelotnym, nieuważnym spojrzeniem. Jej służba ojczyźnie trwa. Solidarność niesie wiano Sierpnia 1980 roku, stanowiąc najważniejszy podmiot realizujący tamte postanowienia, kontynuujący tamten etos – dodał.

Związkowcy w procesji z darami przynieśli medal ze zjazdu NSZZ „Solidarność” w 2008 r., dedykowany wówczas św. Janowi Pawłowi II. Tego dnia został on przekazany na zbliżające się otwarcie wystawy poświęconej nieżyjącemu już proboszczowi i twórcy świebodzińskiego sanktuarium ks. Sylwestrowi Zawadzkiemu.

Obok pocztu sztandarowego NSZZ „Solidarność” Ziemi Świebodzińskiej we Mszy św. wziął udział także poczet sztandarowy Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Z. Noskowskiego w Świebodzinie.

« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy