Choć opóźnione, to nie mniej uroczyste. Takie było świętowanie jubileuszu radnickiej parafii pw. NMP Częstochowskiej. 28 sierpnia Mszy św. przewodniczył tu bp Tadeusz Lityński.
Mieszkamy w różnych miejscowościach, działamy w różnych okręgach administracyjnych, ale jesteśmy jedną wspólnotą, jedną parafią, którą łączy jedna wiara, jeden chrzest i jeden Kościół - tak przedstawiali swą wspólnotę parafialną Katarzyna i Waldemar Powchowiczowie, witając przed liturgią pasterza diecezji. Historię parafii przypomniała zgromadzonym Janina Kąpiel, najstarsza dziś mieszkanka Radnicy. - Tu, gdzie teraz jesteśmy, nie było plebanii, nie było kościoła parafialnego, była tylko pastorówka i budynek gospodarczy, z którego trzeba było wyprowadzić bydło. Zrobił to pierwszy proboszcz ks. Julian Mizera, a budowę kościoła rozpoczął ks. Sylwester Zawadzki. Kościół powstał z wysiłku parafian na fundamentach pastorówki, a plebania w budynku gospodarczym - wspominała.
Parafia wybudowała też jeszcze jeden kościół – filialną świątynię w Szklarce Radnickiej. - Zawsze podkreślam, że ta wspólnota parafialna, która wybudowała kościół materialny, to parafia z charakterem. Parafia Radnica wybudowała dwa kościoły. To więc podwójny charakter - mówił bp Tadeusz Lityński, dziękując duszpasterzom i wiernym za 50 lat działalności parafii.
Akcentem szczególnym jubileuszu było poświęcenie krzyża, który 14 września, w święto w Podwyższenia Krzyża Świętego, zostanie postawiony w miejscowości. Po Mszy św. zaś bawiono się na parafialnym pikniku.
Jubileuszowa uroczystość pierwotnie miała się odbyć rok wcześniej, ponieważ parafia powstała w 1971 roku. Te plany pokrzyżowała pandemia koronawirusa. Tym razem jednak nie było już przeszkód. - Przygotowanie duchowe zaczęło się już kilka dni wcześniej - mówi ks. Jerzy Krauze, dziewiąty z kolei proboszcz radnickiej parafii. - Codzienne były Msze św. i nabożeństwa, a także słowno-muzyczny spektakl o polskich świętych ostatnio wyniesionych na ołtarze, przygotowany przez parafian. Jestem mile zaskoczony, bo przychodziło dużo osób ze wszystkich miejscowości parafii. Ten jubileusz naprawdę jednoczy parafian. Bardzo się z tego cieszę - dodaje. Duszpasterza cieszy też zewnętrzny aspekt parafialnego życia. - Nasz kościół nie jest zabytkiem, musieliśmy więc remontować go własnymi siłami i otrzymaliśmy dużo pomocy z zewnątrz na ten cel - tłumaczy.
Parafia w Radnicy należy do dekanatu Krosno Odrzańskie. Powstała w 1971 r. po wydzieleniu z parafii w Nietkowicach. Dawną pastorówkę przebudowaną na kościół parafialny poświęcił w 1978 r. bp Wilhelm Pluta. Do parafii liczącej dziś półtora tysiąca wiernych należą też kościoły filialne w Będowie, Sycowicach i Szklarce Radnickiej.
(obraz) |