W gorzowskim muzeum 5 września zainaugurowano Europejskie Dni Dziedzictwa w Lubuskiem. Doceniono społeczników i osoby opiekujące się zabytkami.
Dni obchodzone są w Polsce od 30 lat. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Połączeni dziedzictwem”. – Chcemy zachęcić mieszkańców i turystów do odwiedzania naszych lokalnych zabytków – wyjaśnia dr B. Bielinis-Kopeć, lubuski wojewódzki konserwator zabytków.
– Dziś możemy też wyróżnić społeczników i osoby opiekujące się zabytkami – dodaje.
Laureatami złotej odznaki Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Za opiekę nad zabytkami” zostali: M. Pytlak, kierująca Muzeum Grodu Santok i organizująca lekcje muzealne; A. Dębska, miejski konserwator zabytków w Gorzowie Wlkp.; R. Semik, społeczny opiekun zabytków, wolontariusz i opiekun cmentarza żydowskiego w Słubicach; A. Mermer, społecznik ze Słubic dokumentujący i monitorujący zabytki miasta, oraz M. Bidol, popularyzujący zabytki i historię Strzelec Krajeńskich. Nagrodę otrzymał także K. Jurkowski, za prace przy zabytkach drewnianych, prowadzone zgodnie ze sztuką ciesielską. Jej przykłady znajdziemy w kościele w Gądkowie, Białkowie, w Lubiechni Małej, a teraz w Żarkach Wielkich. – To moja praca i pasja – podkreśla cieśla z Cybinki. – Odrestaurowanie okna czy drzwi nie jest prostą sprawą, to długi i żmudny proces pod nadzorem konserwatorów. Ale dzięki tej współpracy mogę skupić się na części typowo stolarskiej – dodaje.
Tego dnia nagrodzono również A. Galońskiego, znalazcę skarbu z Muszkowa.