Nowy numer 17/2024 Archiwum

Koncerty Cappella Viridimontana

Barokowe nuty z biblioteki klasztoru w Żaganiu zamienią się w muzykę. Będzie można jej posłuchać w zielonogórskiej konkatedrze i nowosolskim kościele pw. św. Antoniego.

Dawna biblioteka klasztoru Zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich św. Augustyna w Żaganiu przechowywała manuskrypty muzyczne zawierające m.in. zapisy nutowe dzieł baroku. Dziś znajdują się one w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Na ich podstawie zielonogórscy eksperci dr hab. Jerzy Markiewicz, dr Michał Kocot oraz dr Henryk Kasperczak opracowali partytury we współczesnym zapisie nutowym, przeanalizowali teksty słowne i możliwości wykonawcze. - Osiemnastowieczne zabytki muzyczne zostają przywrócone kulturze - mówi Jerzy Markiewicz, kierownik artystyczny i dyrygent zespołu Cappella Viridimontana z Zielonej Góry. - Ten unikatowy zbiór jest największym i jednym z najbardziej istotnych elementów muzycznego dziedzictwa kulturowego w naszym regionie - dodaje.

Tegoroczne koncerty w cyklu Thesaurus Chori Saganensis, przedstawią słuchaczom osiem  premierowych wykonań zrealizowanych z dbałością o dotrzymanie tzw. historycznej praktyki wykonawczej z użyciem kopii instrumentów i technik gry baroku.

Cappella Viridimontana to kameralny zespół wokalny specjalizujący się w wykonawstwie muzyki renesansu i baroku, stworzony przez Jerzego Markiewicza w 1993 roku.

« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy