Nowy numer 13/2024 Archiwum

Ruch Rodzin Nazaretańskich w Paradyżu

Diecezjalny Dzień Skupienia RRN 8 października po raz pierwszy odbył się w paradyskim sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni Powołań Kapłańskich. Członkowie i sympatycy ruchu będą tu wracać.

„Oddać wszystko Matce Bożej” to temat dnia skupienia. - Całe swoje życie, codzienne sprawy, relacje i to, co na przykład oglądamy w mediach - tłumaczy ks. Tadeusz Stachura, moderator diecezjalny RRN i proboszcz parafii w podgorzowskiej Kłodawie. - Tak jak uczą nas święci, a wśród nich Jan Paweł II - dodaje.

Uczestnicy przyjechali z różnych stron diecezji, gdzie na co dzień spotykają się członkowie i sympatycy ruchu: z Gorzowa Wlkp., Głogowa, Bytomia Odrzańskiego, Kargowej, Świebodzina, Międzyrzecza i Pszczewa. Paradyskie sanktuarium leżące w samym środku diecezji, przy głównym szlaku komunikacyjnym, doskonale sprzyja organizacji takich wydarzeń. - Spróbowaliśmy zgromadzić się tym razem tu i widzę, że już tak zostanie. Chcemy spotykać się tu cyklicznie - mówi ks. Stanisław Klich, proboszcz parafii w Pszczewie. Teraz było to spotkanie osób dorosłych, ale w przyszłości mają tu także przyjeżdżać rodziny z dziećmi i młodzież.

Sobotni dzień skupienia to konferencja moderatora, adoracja Najświętszego Sakramentu, modlitwa różańcowa grupy dzielenia, Msza św. oraz spotkania integracyjne. A na czym polega działalność ruchu na co dzień? - Próbujemy żyć tak jak Święta Rodzina z Nazaretu, w codzienności blisko Pana Boga. To jest nasz cel życia - tłumaczy Jerzy Dołęga z Bytomia Odrzańskiego, animator diecezjalny. - Prowadzimy też rekolekcje, na które zapraszamy wszystkich chętnych. Już w październiku odbędzie się edycja rekolekcji dla małżeństw. Są też m.in. rekolekcje w Licheniu i spotkania w Częstochowie - dodaje.

Ruch Rodzin Nazaretańskich wyrósł z inicjatywy ks. Tadeusza Dajczera i ks. Andrzeja Buczela oraz osób świeckich, którzy utworzyli w 1985 r. w Warszawie pierwszą wspólnotę ewangelizacyjną. Od 1987 r. RRN rozwija się w wielu diecezjach Polski, a także za granicą. Źródłem duchowości RRN jest m.in. znana i ceniona książka ks. Dajczera pt. „Rozważania o wierze”, zawierająca praktyczne wskazania na drodze wiary i nawrócenia. Oprócz życia sakramentalnego w formacji ruchu podkreśla się duchową pomoc kapłanów jako stałych spowiedników i kierowników duchowych.

W Polsce RRN jest obecnie federacją ponad dwudziestu stowarzyszeń diecezjalnych, działając w oparciu o statut zatwierdzony przez Konferencję Episkopatu Polski w 2013 r.

« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy