Drodzy Pracownicy Służby Zdrowia,
Co roku 18 października wspominamy w liturgii Kościoła św. Łukasza – patrona Służby Zdrowia. Urodził się on w Antiochii Syryjskiej, z zawodu był lekarzem. Po przyjęciu chrześcijaństwa stał się współpracownikiem św. Pawła i towarzyszem jego misyjnych podróży. Jest autorem Ewangelii, w której przedstawił Chrystusa jako lekarza duszy i ciała. W opisach wielu uzdrowień i wskrzeszeń daje nam przykład ogromnej wrażliwości Jezusa na ludzkie cierpienie, której my również możemy doświadczyć.
Liturgiczne wspomnienie św. Łukasza zaprasza nas wszystkich do troski o tych, którzy wokół nas przeżywają trud choroby, ale i docenienia tych, którzy w codzienności niosą chorym potrzebną pomoc. Osoby zajmujące się pomocą medyczną zawsze cieszyły się społecznym szacunkiem, a zawód lekarza wiązał się także ze szczególną misją i powołaniem. Wyrażam swoją wdzięczność lekarzom oraz wszystkim pracownikom służby zdrowia oraz instytucjom związanym z ochroną zdrowia za trud kompetentnej pracy dla ratowania życia i zdrowia pacjentów oraz przekazuję wyrazy uznania dla medycznego powołania i posługi wobec osób chorych i cierpiących.
We wtorek 18 października podczas Mszy św. o godz. 10:30 w parafii św. Michała Archanioła w Świebodzinie będę modlił się za pracowników Służby Zdrowia naszej diecezji, natomiast o godzinie 12:00 w Świebodzińskim Domu Kultury zostaną wręczone statuetki „Lubuski Samarytanin”. Poprzez tę nagrodę pragniemy już kolejny raz wyróżnić osoby i instytucje, które podejmują przykładną, bezinteresowną i holistyczną, czyli uwzględniająca także wymiar duchowy, służbę względem osób chorych, cierpiących i ich rodzin oraz przyczyniają się poprzez swoją pracę do poprawy jakości opieki zdrowotnej.
Niech święty Łukasz wyprasza pracownikom służby zdrowia siłę i moc niesienia pomocy i ulgi w cierpieniu na wzór dobrego Samarytanina.
+ Tadeusz Lityński
Biskup Zielonogórsko-Gorzowski
Zielona Góra, 14 października 2022 r.