GN 4/2023 Archiwum

Nie przyszłością, a teraźniejszością!


Wierząca młodzież 
nie chce obojętnie patrzeć na zmniejszającą się liczbę uczestników lekcji religii czy niedzielnej Mszy Świętej.

W lokalnym duszpasterstwie młodzieżowym sporo się dzieje. Od 18 do 20 listopada w Zielonej Górze odbędzie się II Synod Młodych Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, pod hasłem: „Kościół – tu jestem”.

– To temat ważny z perspektywy młodego człowieka, który zadaje sobie dziś często pytanie: „Być czy nie być w Kościele?. A jeśli być, to jak się w nim odnaleźć?” – zauważa ks. Łukasz Malec, diecezjalny duszpasterz dzieci i młodzieży. – Pragniemy dać przestrzeń młodym i usłyszeć ich głos o Kościele. Będą mogli się wypowiedzieć w trzech blokach: „Kościół, który kocham”, „Kościół, który boli” i „Kościół, którego pragnę”. Uczestnicy, podzieleni na grupy wyrażą w tych tematach swoje zdanie, a potem powiedzą o tym biskupowi. Na tym jednak nie koniec. Chcemy, aby efektem finalnym były listy młodych do kapłanów, ale też do innych młodych. Nie będziemy absolutnie ingerować w treść tych listów. Sam jestem ciekaw, co z tego powstanie – dodaje.


Młodzi chcą rozmawiać o Kościele. I sporo w nim dostrzegają. – Kościół to wspólnota żywa, którą tworzy każdy z nas. Wymaga otwartości ze strony nas, młodych, ale i duszpasterzy. Ważne jest to, aby dostrzegali i odpowiadali na potrzeby młodzieży – zauważa Bartłomiej Śliwiński z Czerwieńska, a Maria Martin z Torzymia dodaje: – Mam nadzieję, że synod to będzie piękne spotkanie młodego Kościoła, który ma swój głos, którego zdanie się liczy i który może coś zmienić. Mówi się, że młodzi są przyszłością Kościoła. Ja tak nie uważam! Moim zdaniem my jesteśmy jego teraźniejszością. Dlatego mam nadzieję, że otwarcie o tym porozmawiamy, wyciągniemy wnioski i będziemy podejmować konkretne inicjatywy, żeby zacząć realnie budować Kościół naszych pragnień. Mocno w to wierzę, że nie zatrzymamy się tylko na rozmowie, ale że to, co powiemy, będzie impulsem do pewnych zmian i początkiem nowych działań.


Okazję do spotkania będą mieli nie tylko uczestnicy synodu, ale też młodzież z całej diecezji. Od ubiegłego roku papież Franciszek przeniósł diecezjalne obchody ŚDM z Niedzieli Palmowej na Niedzielę Chrystusa Króla. Pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński zaprasza młodych do wspólnego świętowania pod hasłem „Obudzić się do życia!”.Obudzić się 
do życia!


Diecezjalne obchody Światowych Dni Młodzieży odbędą się 19 listopada w kościele pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze.

Program:


17.30 – zawiązanie wspólnoty, przygotowanie 
do Eucharystii, 


18.00 – Eucharystia, 


19.15 – agapa, 
20.00 – modlitewny wieczór młodych. 
Więcej: zgg.gosc.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy