GN 4/2023 Archiwum

Dziś w Kościele rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Dziś rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Nabożeństwa ekumeniczne z udziałem duchownych reprezentujących różne wspólnoty chrześcijańskie oraz gości z Niemiec zaplanowano w Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze.

Pierwsze nabożeństwo zostanie odprawione w piątek 20 stycznia o godz. 18.30 w katedrze gorzowskiej. Spotkaniu będzie przewodniczył bp Adrian Put. Homilię wygłosi ks. Jan Jodłowski, proboszcz gorzowskiej parafii greckokatolickiej. W modlitwie weźmie również udział delegacja Rady Ekumenicznej z Frankfurtu nad Odrą.

Natomiast w Zielonej Górze nabożeństwo z modlitwą o jedność odbędzie się w niedzielę 22 stycznia o godz. 17.00 w kościele ewangelicko-augsburskim przy Placu Bohaterów. W trakcie nabożeństwa zaplanowano odsłonięcie tablicy upamiętniającej niedawno zmarłego przed rokiem proboszcza tej parafii, ks. Dariusza Lika.

Hasłem tegorocznego Tygodnia Modlitwy o Jedność Chrześcijan są słowa z Księgi Izajasza (1, 17): „Czyńcie dobro. Szukajcie sprawiedliwości”. - Prorok Izajasz wzywał, aby wspólnie czynić dobro, szukać sprawiedliwości i ratować uciśnionych oraz chronić słabych. Współcześni chrześcijanie powinni zadać sobie pytanie, w jaki sposób mogą razem stawić czoła złu i niesprawiedliwości naszych czasów. Rozważania i modlitwy na spotkania ekumeniczne przygotowała tym razem Rada Kościołów Minnesoty (USA) - wyjaśnia ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy Kurii Biskupiej.

Tydzień Modlitwy o Jedność Chrześcijan obchodzony jest w Polsce i w wielu innych krajach co roku w dniach 18-25 stycznia. Termin ten został zaproponowany w 1908 r. przez Paula Watsona, pioniera ruchu ekumenicznego z USA. W Kościele katolickim w Polsce poprzedza go Dzień Judaizmu (17 stycznia), a tuż po jego zakończeniu, 26 stycznia, obchodzi się Dzień Islamu. Materiały duszpasterskie do wykorzystania w czasie Tygodnia Ekumenicznego trafiły do wszystkich parafii diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Fotorelacja z nabożeństwa w ubiegłym roku: TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy