Reklama

    Nowy numer 11/2023 Archiwum

W czwartek Dzień Życia Konsekrowanego

W Święto Ofiarowania Pańskiego 2 lutego Kościół obchodzi również Dzień Życia Konsekrowanego. Kiedy i gdzie zaplanowano diecezjalne obchody?

Spotkanie w Rokitnie przebiegające pod hasłem: "Konsekrowani świadkami wiary w Kościele i świecie" odbędzie się 4 lutego w sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej.

Rozpocznie się o godz. 10 w domu rekolekcyjnym, gdzie uczestnicy wysłuchają konferencji o. Mirosława Dudzisa OFM Cap, a także będą się wspólnie modlić przed Najświętszym Sakramentem. O godz. 11 w bazylice rokitniańskiej bp Tadeusz Lityński będzie przewodniczył Mszy św. z odnowieniem ślubów zakonnych. Mszę poprzedzi procesja ze świecami z udziałem przełożonych domów zakonnych z całej diecezji. O godzinie 12 wspólna modlitwa różańcowa zakończy modlitewną część spotkania osób konsekrowanych.

Natomiast w parafiach, na terenie których znajdują się domy zakonne, 2 lutego osoby konsekrowane zaproszone są do udziału we Mszy św. parafialnej. Będą również miały możliwość podzielenia się z wiernymi świadectwem swego powołania i charyzmatem zgromadzenia. Ofiary zbierane na tacę 2 lutego w parafiach całej diecezji będą przeznaczone na potrzeby zakonów kontemplacyjnych.

Życie konsekrowane polega na doskonalszym oddaniu się Chrystusowi. - Dokonuje się to najczęściej poprzez złożenie ślubów zobowiązujących do zachowania tzw. rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Wierni powołani do tego stanu życia stają się członkami zgromadzeń zakonnych lub wybierają którąś z indywidualnych form życia konsekrowanego (życie pustelnicze, dziewictwo lub wdowieństwo) - wyjaśnia ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii biskupiej. 

- Poszczególne zgromadzenia zakonne realizują swą misję, angażując się w działalność ewangelizacyjną, duszpasterstwo, posługę na rzecz ubogich i potrzebujących albo poświęcając się wyłącznie modlitwie. Aktualnie w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej pracują 174 siostry z 24 żeńskich zgromadzeń zakonnych oraz 100 zakonników, kapłanów i braci z 10 zgromadzeń męskich. Kilka kobiet podjęło indywidualne życie konsekrowane poprzez włączenie do stanu dziewic lub wdów - dodaje.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy