Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

W czwartek sesja inauguracyjna procesu beatyfikacyjnego s. Iwony Król CSSE

W najbliższy czwartek rusza proces beatyfikacyjny elżbietanki s. Iwony Król. Trybunał zbierze się w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika we Wschowie.

Pierwszemu posiedzeniu trybunału w procesie beatyfikacyjnym przewodniczyć będzie bp Tadeusz Lityński. W jego trakcie zaplanowano: zaprzysiężenie członków komisji historycznej, przedłożenie prośby o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego i przedstawienie postaci s. Iwony Król CSSE (s. Weronika Szelejewska CSSE), otwarcie procesu beatyfikacyjnego i modlitwa do Ducha Świętego, zaprzysiężenie członków trybunału beatyfikacyjnego, przekazanie listy świadków  (s. Weronika Szelejewska CSSE), podpisanie protokołu, modlitwa o beatyfikację s. Iwony i Msza św. poprzedzona odsłonięciem tablicy upamiętniającej s. Iwonę (bp Tadeusz Lityński).

Siostra Iwona Król urodziła się 12 maja 1908 r. w Mrozach koło Kartuz. 6 sierpnia 1930 r. wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w Poznaniu.  Podczas początkowej formacji zakonnej uzyskała dyplom pielęgniarski i państwowe uprawnienia do wykonywania tego zawodu. Pracowała jako pielęgniarka na placówkach w Wyrzysku, Kruszwicy i Pucku.
Po wybuchu II wojny światowej trafiła najpierw do Wrocławia, a następnie do Wschowy. Z tym miastem pozostała związana przez resztę swojego życia. Odznaczała się głęboką pobożnością, samarytańską miłością względem bliźnich, heroiczną odwagą i patriotyzmem. W czasie wojny - pomimo nacisków przełożonych oraz władz cywilnych - odmówiła podpisania Volkslisty. Po wkroczeniu do Wschowy wojsk radzieckich z narażeniem życia strzegła powierzonego jej opiece kościoła parafialnego. Prowadziła proste i pokorne życie poświęcając się głównie opiece nad chorymi. Z wielkim oddaniem troszczyła się o ich materialne i duchowe potrzeby. Zmarła 8 sierpnia 1990 r. w trakcie urlopu, który spędzała u swoich krewnych w Chwaszczynie niedaleko Gdańska. Jej pogrzeb odbył się we Wschowie 12 sierpnia 1990 r.

Inicjatorem procesu beatyfikacyjnego s. Iwony Król CSSE jest Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety. Osobą odpowiedzialną za przygotowanie i prowadzenie dochodzenia jest s. Weronika Szelejewska CSSE. 29 marca 2021 r. bp Tadeusz Lityński zatwierdził ją jako wicepostulatorkę procesu. 28 stycznia 2022 r. w imieniu Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety wicepostulatorka zwróciła się do biskupa zielonogórsko-gorzowskiego z prośbą o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego s. Iwony Król CSSE. 9 czerwca 2022 r. pozytywną opinię w tej sprawie wydała Konferencja Episkopatu Polski. 17 listopada 2022 r. bp Tadeusz Lityński wydał edykt, w którym poinformował diecezjan o planowanym rozpoczęciu dochodzenia. 15 stycznia 2023 r. została powołana komisja historyczna, której zadaniem jest zebranie i zbadanie dokumentacji dotyczącej s. Iwony Król CSSE. Komisję tę tworzą: ks. dr hab. Robert Romuald Kufel - przewodniczący, ks. dr Łukasz Kędzierski i lic. Jolanta Pawłowska. Po uzyskaniu zgody watykańskiej Kongregacji ds. Kanonizacyjnych, 30 stycznia 2023 r. bp Tadeusz Lityński powołał diecezjalny trybunał beatyfikacyjny w składzie: ks. prof. dr hab. Adam Kalbarczyk - delegat biskupa, ks. dr Piotr Garstecki - promotor sprawiedliwości, s. Karola Piotrowiak CSSE - notariusz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy