- Wierzyć w Kościół to wierzyć w Boga w konkretnym miejscu i czasie - mówił bp Tadeusz Lityński w 50. rocznicę instalacji Gorzowskiej Kapituły Katedralnej.
Jubileusz obchodzony 6 marca, a więc dokładnie w rocznicę instalacji kapituły, rozpoczęły uroczyste nieszpory pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego. W trakcie katechezę wygłosił kustosz sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie ks. kan. Mariusz Kołodziej, który mówił nie tylko o okolicznościach powstania, organizacji Gorzowskiej Kapituły Katedralnej, ale też o jej nowych synodalnych wyzwaniach. - Mimo że kapituły katedralne i kolegiackie różnią się dziś od tych, które funkcjonowały na przestrzeni wieków w Kościele, to jednak ich dzisiejsze zadania: sprawowanie bardziej uroczystych czynności związanych z celebracją liturgiczną w kościele katedralnym - diecezjalnej matce kościołów - dbanie o piękno sprawowanej w niej liturgii oraz spełnianie zadań, jakie kapitule wyznaczy biskup diecezjalny, świadczą o szczególnej więzi biskupa i współpracujących z nim dla dobra diecezjalnej wspólnoty kapłanów - mówił ks. Kołodziej.
- Powołanie w 1973 r. Gorzowskiej Kapituły Katedralnej wpisuje się w całą drogę stabilizacji życia Kościoła gorzowskiego i jego drogi od tymczasowej administracji do samodzielnego biskupstwa. Mimo że na przestrzeni lat status kapituły uległ znaczącej zmianie, to jednak jej istota - jak się wydaje - pozostaje niezmieniona. Znakomicie ujął to przed 50 laty bp Wilhelm Pluta, kiedy to ustanawiając Gorzowską Kapitułę Katedralną, podkreślał, że nie o zewnętrzne szaty chodzi, ale o cnoty i świadectwo życia i o zespół duszpasterzy, kapłanów wielkiej pracy i wyznawania mocy wiary, branej z Jezusa Chrystusa - dodał.
O okolicznościach powstania kapituły mówi bp pomocniczy Adrian Put:
Po nieszporach odbyła się Msza św. i uroczysta sesja kapituły.
Więcej o historii Gorzowskiej Kapituły Katedralnej w artykule: Nie o szaty chodzi