Nowy numer 23/2023 Archiwum

Głogów. Spotkanie z autorem ważnej pracy o głogowskiej kapitule kolegiackiej

W auli Cichych Pracowników Krzyża 23 marca odbyło się spotkanie autorskie z ks. dr. Henrykiem Gerlicem - autorem książki pt. "Kapituła głogowska w dobie piastowskiej i jagiellońskiej 1120-1526".

A to wszystko w przededniu uroczystej instalacji Głogowskiej Kapituły Kanoników w tutejszej kolegiacie, która odbędzie się w sobotę 25 marca o godz. 10. Przypomnijmy, że bp Tadeusz Lityński o przywróceniu zsekularyzowanej w 1810 r. kapituły zdecydował przed dwoma laty przy okazji obchodów 900-lecia jej powstania. W Wielki Czwartek ubiegłego roku powołał pierwszych kanoników gremialnych i honorowych.

Ks. dr Henryk Gerlic to emerytowany kapłan diecezji gliwickiej. Jest m.in. autorem pracy pt. „Kapituła głogowska w dobie piastowskiej i jagiellońskiej (1120-1526)”. - Dzięki temu skrupulatnemu opracowaniu naukowemu historycy uznali, że głogowskiej kolegiacie należy się tytuł i honor pierwszej kapituły kolegiackiej w Polsce - wyjaśnia ks. Rafał Zendran, proboszcz głogowskiej kolegiaty.

Ks. Henryk Gerlic jest autorem licznych artykułów dotyczących cystersów, zwłaszcza górnośląskich, korporacji duchowieństwa diecezji wrocławskiej, kościelnych dziejów Gliwic i Głogowa.

Spotkanie zorganizowała parafia pw. Wniebowzięcia NMP oraz Towarzystwo Ziemi Głogowskiej.

Więcej o Głogowskiej Kapitule Kolegiackiej w najnowszym numerze "Gościa Niedzielnego".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast