"Komunia i inność. Tożsamość osoby w ujęciu Joannisa Zizioulasa" - to wykład, który na Uniwersytecie Zielonogórskim wygłosił ks. dr. Mariusz Jagielski, rektor seminarium zielonogórsko-gorzowskiego.
Ks. dr Mariusz Jagielski, bo o nim mowa, poświęcił swoje rozważania jednemu z najoryginalniejszych teologów przełomu XX i XXI wieku. Joannis Zizioulas został mianowany w 1986 roku biskupem Pergamonu i reprezentował Patriarchat Konstantynopola w dialogach dwustronnych prawosławno-katolickich i prawosławno-anglikańskich. – Odczytując kondycję współczesnego człowieka, starał się zaproponować aktualizację myśli Ojców Kapadockich dla naszych czasów. Dlatego wobec naszej radykalnej indywidualizacji zaproponowałby refleksję nad rzeczywistością rozpocząć u jej źródła, to znaczy w samym Bogu. Jednak nie Bogu jako takim z perspektywy Jego natury, ale w Ojcu jako osobie – wyjaśnia ks. Jagielski.
– Gdy czytamy, że człowiek stworzony jest na obraz i podobieństwo Boże to, powie Zizioulas, mamy na myśli właśnie nasz charakter osobowy: bycie niepowtarzalnym nieredukowalnym do innego, a jednocześnie realizującym swoje istnienie nie w zwróceniu się ku sobie, ale poza siebie. Człowiek nie jest indywiduum, ale osobą, a nasza wolność nie jest wolnością od innych, ale właśnie wolnością realizującą się ku innym, rozpoznając ich inność i nieredukowalność jako warunek niezbędny dla pełni istnienia a jest nim komunia – dodał.
Prelekcja odbyła się 11 maja w w ramach cyklu wykładów: „Filozofia wobec problemu tożsamości” i jest częścią projektu „Oblicza filozofii: od jej historii do zastosowań”. Realizuje go Instytut Filozofii UZ i jest finansowany ze środków programu Ministerstwa Edukacji i Nauki: „Nauka dla Społeczeństwa”.
Projektem kieruje dr Paweł Walczak. Krzysztof Król /Foto GośćWięcej o projekcie i kolejnych wykładach: TUTAJ.