Bp Adrian Put 20 maja w Gorzowie Wlkp. udzielił posług lektoratu i akolitatu. To owoc dwuletniej formacji w Diecezjalnej Szkole Posług Liturgicznych.
Dziewięciu akolitów i jeden lektor pochodzą z Baczyny, Cybinki, Lubiszyna, Głogowa, Gorzowa Wlkp., Nowej Soli i Świdnicy.
Wstęp do Mszy św. ks. Tomasza Sałatki, który jest odpowiedzialny za Diecezjalną Szkołę Posług Liturgicznych:
W homilii bp Adrian Put przypomniał, że w Kościele ma nauczać nie tylko i wyłącznie ksiądz czy biskup. - Nauczać w sensie sakramentalnym, w autorytecie urzędu kapłańskiego - tak. Ale głosić naukę, dzielić się słowem Bożym, dawać świadectwo - do tego wszyscy jesteśmy wezwani - przypomniał biskup.
- Zupełnie inaczej słowo Boże głosi kapłan, zupełnie inaczej diakon czy biskup. Ale w Kościele do głoszenia słowa i do dzielenia się nauką jesteśmy powołani wszyscy - dodał.
Najważniejsze zadania akolity w liturgii to m.in. niesienie krzyża i świec w procesji wejścia, podawanie mszału, przygotowywanie ołtarza (umieszczanie na nim korporału, puryfikaterza, palki, kielicha oraz mszału), asystowanie kapłanowi podczas okadzania darów, krzyża i ołtarza (gdy nie ma diakonów), okadzanie kapłana i wiernych (gdy brak diakona), rozdzielanie Komunii Świętej, puryfikowanie i porządkowanie naczyń liturgicznych po rozdzieleniu Komunii lub zakończeniu Mszy św.
Lektor w liturgii proklamuje słowo Boże z wyjątkiem Ewangelii. Może także wykonywać psalm między czytaniami, a jeśli nie ma diakona, podawać intencje modlitwy powszechnej. Gdy nie ma kapłana lub diakona, lektor i akolita mogą prowadzić modlitwę przy zmarłym w jego domu i podczas pogrzebu na cmentarzu. Poza liturgią lektor pomaga duszpasterzom w pełnieniu posługi ewangelizacyjnej. Zakres tej posługi jest bardzo szeroki.
Podczas Mszy św. biskup ustanowił także jednego z mężczyzn nadzwyczajnym szafarzem Komunii Świętej.