Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Bp Put: Zamiast skupiać się na tym, co niszczy, bardziej spoglądamy na to, co zbawia

O uzdrowieniu pamięci, które jest darem od Jezusa Chrystusa w Eucharystii, mówił 8 czerwca bp Adrian Put podczas homilii na zakończenie gorzowskiej procesji Bożego Ciała.

Sens uroczystości Bożego Ciała bp Put wyjaśnił we wprowadzeniu do Mszy św. w gorzowskiej katedrze przed procesją eucharystyczną. - Zgromadzeni wokół ołtarza na świętej liturgii chcemy rozpocząć duchową pielgrzymkę do Wieczernika, na świętą górę męki Pana Jezusa, do Jego grobu zmartwychwstania - mówił pomocniczy biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. - Tajemnica Eucharystii rozbłyska dzisiaj dla nas przepięknym światłem chwały, radości i uwielbienia. Chcemy wobec całego świata powiedzieć: "Jesteś naszym Bogiem, Panem żywym, prawdziwym, obecnym w chlebie i winie dla nas i dla naszego zbawienia" - dodał.

W homilii bp Put zauważył, że Pan Jezus, mówiąc do nas: "To jest Ciało moje. To czyńcie na moją pamiątkę", ofiarowuje nam "dar szczególnej pamięci, szczególnego jej uzdrowienia".

Zdaniem kaznodziei, często nosimy w sobie bagaż bólu, doświadczeń i zranień, a złe wspomnienia, zła pamięć rzutują na nasze życie codzienne. Jednak Chrystus Pan w Najświętszym Sakramencie jest obecny jako Bóg i jako człowiek także ze swoją pamięcią. - Za każdym razem, kiedy przystępujemy do Komunii św., kiedy jesteśmy na Mszy św., dzięki Niemu otrzymujemy dar nowej, uzdrowionej pamięci - mówił biskup. - To nie tak, że po przyjęciu Komunii św. nie pamiętamy. Są takie wydarzenia, takie doświadczenia, których nie możemy zapomnieć, ale pamięć zbawczych rzeczy, które uczynił On dla nas, jest o wiele większa i piękniejsza. W tym białym, małym Chlebie otrzymujemy dar takiej pamięci, jakiej na tym świecie nikt nie ma, bo w tym Chlebie jest także pamięć Boga, który mówił przez proroka Izajasza: "Choćby wszyscy inni zapomnieli, Ja nigdy nie zapomnę o tobie". Kiedy przystępujemy do Komunii św., kiedy patrzymy na naszego Pana, On daje nam dar uzdrowienia pamięci, a przez to zamiast skupiać się na tym, co niszczy, bardziej spoglądamy na to, co zbawia. Zamiast pamiętać tylko to, co jest pełne nieprzyjaźni i bólu, bardziej spoglądamy na to, co jest pełne miłości i nadziei. Warto z tej procesji zabrać ten jeden dar, dar uzdrowionej pamięci, zbawionej pamięci, przebóstwionej pamięci - tłumaczył.

« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy