- W tym roku otwieramy zupełnie nowy rozdział i dodajemy do naszej oferty edukacyjnej cały blok studiów przygotowujących do konkretnych form zaangażowania we wspólnocie pod hasłem: "Teologia szyta na miarę" - mówi ks. Piotr Bartoszek.
Trzy pytania do dyrektora Instytutu Filozoficzno-Teologicznego.
Krzysztof Król: Wkrótce ruszają studia dzienne magisterskie z teologii w specjalnie powołanym w tym celu Instytucie Studiów Wyższych w Gorzowie Wielkopolskim. A za co z Instytutem Filozoficzno-Teologicznym w Zielonej Górze?
Ks. Piotr Bartoszek: Rolą naszego Instytutu jest oferowanie świeckim możliwie jak najszerszych możliwości formacji, nie tylko na poziomie akademickim. W tym roku otwieramy zupełnie nowy rozdział i dodajemy do naszej oferty edukacyjnej cały blok studiów przygotowujących do konkretnych form zaangażowania we wspólnocie pod hasłem: „Teologia szyta na miarę”. W ramach tego projektu znajdą się: Studium Muzyki Kościelnej (organista kościelny oraz nowy kierunek - śpiew kościelny i prowadzenie zespołów muzycznych), Studium Kancelaryjno-Archiwalne (przygotowujące do zadań w kancelarii i prowadzenia archiwum parafialnego), Studium Formacji Liturgicznej (dwa kierunki: ceremoniarz zespołu liturgicznego oraz precentorka pozabrezbiteralnej służby liturgicznej kobiet) oraz Studium Prawno-Organizacyjne (szkolenia dla członków parafialnych rad ekonomicznych, a w przyszłości również parafialnych rad duszpasterskich). W przygotowaniu jest również kolejny, czwarty już sezon cyklu „Teologia w mieście” poświęcony pogłębieniu i popularyzacji różnych dziedzin teologii wśród wiernych.
Ale to jeszcze nie wszystko?
Tak! W porozumieniu z Papieskim Wydziałem Teologicznym we Wrocławiu przygotowujemy kolejne i w dodatku darmowe studia podyplomowe przygotowujące nauczycieli do nauczania przedmiotu: wychowanie do życia w rodzinie (WDŻ). Studia te będą realizowane według programu Ministerstwa Edukacji i Nauki i obejmą dwa semestry, zajęcia zaś planujemy w trybie hybrydowym. Już niebawem ukażą się pełne informacje na ten temat na naszej stronie internetowej i stopniowo otworzymy zapisy na wszystkie wspomniane studia i szkolenia.
Skąd te propozycje skrojone „na miarę”?
Wychodzimy naprzeciw potrzebom i możliwościom tak naszych słuchaczy, jak i ich wspólnot. Jak widać, na planowane sobotnie zajęcia przy Bułgarskiej 30 (gdyż większość tych studiów będzie odbywała się w naszym Instytucie w soboty) zaczyna brakować nam miejsca, myślimy więc o dostosowaniu kolejnych sal dla potrzeb wykładowych. Starujemy jesienią!