Obchody 80. rocznicy ludobójstwa wołyńsko-małopolskiego odbyły się 9 lipca w łężyckim kościele pw. MB Rokitniańskiej i przy pomniku na tamtejszym skwerze Kresowym.
W imieniu wojewody lubuskiego Władysława Dajczaka głos zabrał Marek Budniak, doradca wojewody ds. kombatantów i osób represjonowanych. Przemawiali także poseł Jecek Kurzepa i ks. Zbigniew Dymitruk, diecezjalny duszpasterz Kresowian. Odczytano również okolicznościowe listy, które nadesłali premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Kaczyński i szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych minister Jan Józef Kasprzyk.
Zgodnie z ceremoniałem wojskowym odbył się apel pamięci i oddano salwę honorową. Asystę wystawił 4. Zielonogórski Pułk Przeciwlotniczy.
Uroczystości Kresowe w Zielonej Górze-Łężycy odbywają się od 2009 roku. Biorą w nich udział przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i kościelnych, organizacji kresowych, kombatanckich, patriotycznych i politycznych, reprezentanci wojska, środowiska pedagogicznego, naukowego i artystycznego.
Pomnik Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej odsłonięty został na skwerze Kresowym przy kościele pw. Matki Bożej Fatimskiej w Zielonej Górze-Łężycy 14 października 2009 r. Upamiętnia on pomordowanych przez ukraińskich nacjonalistów we wsi Gniłowody (pow. Podhajce, woj. tarnopolskie), skąd wywodzi się większość mieszkańców Łężycy, a także w kilku innych miejscowościach kresowych. Co roku na jego betonowych płytach odsłaniane są kolejne tablice z nazwiskami osób, które poniosły śmierć z rąk banderowskich zbrodniarzy. W ten sposób łężycki pomnik przekształca się w mauzoleum kresowe, stanowiące symboliczny grób ofiar ludobójstwa, których ciała spoczywają na ogół w bezimiennych mogiłach.
(obraz) |