Świętowanie zaczęło się w czerwcu w kościele parafialnym, a zakończyło 20 sierpnia w świątyni filialnej. Najpierw był tu biskup diecezjalny Tadeusz Lityński, a teraz biskup pomocniczy Adrian Put.
Po okresie pandemii, naznaczonym także śmiercią mojego poprzednika ks. Mirosław Wnuka, i po czasie żałoby postanowiliśmy z parafianami, że będziemy jubileusz obchodzić w obu naszych kościołach - tłumaczy proboszcz ks. Piotr Napieralski. - Pierwsza odsłona miała miejsce w czerwcu w Złotniku, a dziś w Lubomyślu podsumowujemy nasze dziękczynienie - dodaje.
Miejscowy kościół pw. św. Matki Bożej Częstochowskiej powstał w 1986 r. z istniejącej tu małej kaplicy cmentarnej. - Mieszkańcy Lubomyśla własnymi siłami rozbudowali tę świątynię i nadal ją upiększają - mówiła w imieniu wspólnoty na powitanie biskupa Jadwiga Muńko. - Wychowano nas i my wychowaliśmy nasze dzieci w wierze naszych praojców, ale zdajemy sobie sprawę, że przyszły czasy niebezpieczne i trudne do wychowywania. Od Jego Ekscelencji oczekujemy w tym pomocy - dodała. Tę myśl podjął bp Put w homilii. Zachęcił w niej parafian do poszukiwania nowych sposobów przekazywania wiary nowym pokoleniom, a błogosławiąc na zakończenie liturgii tablicę z nazwiskami wszystkich byłych proboszczów parafii, wskazał na potrzebę pamięci o tych, którzy przekazywali wiarę pokoleniu obecnemu.
Wierni i goście mogli poznać historię parafii na wystawie archiwalnych zdjęć. - O, tak! Kiedyś na powitanie wyjeżdżano po księdza biskupa końmi - wspomina Zofia Ostrowska, wskazując na starą fotografię. Pani Zofia pochodzi ze Złotnika, ale od 14 lat mieszka w Lubomyślu. Zna więc doskonale obie miejscowości i ich kościoły. Jest we wspólnocie Żywego Różańca. Pamięta też pierwszego proboszcza. - To był ks. Jurkowski. Chrzcił moją siostrę. O, ona jest tu, na zdjęciu, w procesji! Była jedną z pierwszych zapisanych do parafialnej księgi chrztu. Ksiądz proboszcz był bardzo fajny. Moja mama prała obrusy i inne kościelne rzeczy, i też gotowała na plebanii. Spotykaliśmy się z księdzem. Miał telewizor, mieszkał z rodzicami, częstował nas śliwkami w czekoladzie. Potem mieszkał we Wrocławiu, był też w Ameryce. Wrócił stamtąd i jest pochowany w Mściwojowie - opowiada.
Tablica pamiątkowa w kościele w Lubomyślu. ks. Tomasz Gierasimczyk /Foto GośćObecny proboszcz jest 11. duszpasterzem złotnickiej parafii. Na zakończenie Mszy św. bp Put złożył zgromadzonym propozycję... zmiany proboszcza. Odrzucono ją jednak uprzejmie i uznano za żart, którym w istocie była. Biskupowi pozostał więc do spełnienia jeszcze jeden zaszczyt, a mianowicie ukrojenie pierwszego kawałka jubileuszowego tortu.
Parafię pw. św. Jana Chrzciciela w Złotniku 8 czerwca 1957 r. erygował abp Bolesław Kominek, metropolita wrocławski. Dziś parafia należy do dekanatu Żary diecezji zielonogórsko-gorzowskiej i liczy ok. 1200 wiernych, z czego ok. 400 mieszkańców ma Lubomyśl.