Nowy numer 47/2023 Archiwum

Trzy koncerty w Drezdenku

XXVIII Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej rozpoczęty. W inaugurującym koncercie 25 sierpnia w kościele pw. Przemienienia Pańskiego wystąpiło czworo artystów.

Centrum Promocji Kultury w Drezdenku i drezdenecka parafia księży kanoników regularnych laterańskich pw. Przemienienia Pańskiego zapraszają na doroczne wydarzenie muzyczne z udziałem znakomitych artystów. W pierwszym festiwalowym koncercie wystąpili: prof. Jan Bokszczanin (organy), Ewa Gubańska (mezzosopran), Tomasz Gubański (obój) i Agnieszka Tarnawska (klawesyn).

Kolejne spotkania z muzyką i jej wykonawcami odbędą się w dwa następne piątki o godz. 19. Za tydzień 1 września na organach zagra Ireneusz Wyrwa, a 8 września wystąpi orkiestra dęta Wind Cameral Orchestra pod dyrekcją Pawła Joksa, zaś za organowym kontuarem zasiądzie pochodzący z Drezdenka wirtuoz tego instrumentu i kierownik artystyczny festiwalu Waldemar Gawiejnowicz.

Honorowy patronat nad festiwalem objął biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński.

Drezdeneckie organy zbudował niemiecki wybitny organmistrz Wilhelm Sauer z Frankfurtu nad Odrą w 1902 r. jako finał budowy ewangelickiego zboru. Ich prospekt zdobią niemieckie napisy: "Niech cały świat chwali Boga" oraz "Chwalcie Go na puzonach, chwalcie Go na cytrze i harfie". To właśnie głos puzonów wyróżnia ten instrument. Szafa organowa wraz z prospektem przypomina warownię, co przywołuje protestancki hymn na motywach Psalmu 46: "Warownym grodem jest nasz Bóg". - Te organy mogą być ozdobą nie tylko Drezdenka, ale i całej naszej diecezji - mówi W. Gawiejnowicz.

« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy