Nowy numer 39/2023 Archiwum

Modlitwa w rocznicę poświęcenia gorzowskiej katedry

Dziś rocznica poświęcenia kościoła katedralnego. Wieczornej Mszy św. przewodniczył bp Tadeusz Lityński, który na jej zakończenie wręczył świeckim odznaczenia "Zasłużony dla diecezji zielonogórsko-gorzowskiej".

Pasterz diecezji na wstępie Mszy odniósł się do przeżywanej dzisiaj rocznicy. - To materialna świątynia składająca się z cegieł, ale tutaj gromadziła się przez wieki i gromadzi świątynia duchowa. Zarówno parafian, mieszkańców miasta, pielgrzymów, jak i turystów, ale przede wszystkim diecezjan. Tu bowiem odbywają się najważniejsze wydarzenia dla diecezji. Dziś w tę kolejną rocznicę jej poświęcenia chcemy podziękować za jej obecność, za ten Boży dom - mówił na wstępie.

- I to czynimy we wspólnocie ludzi, którzy niosą w swoim życiu szczególną odpowiedzialność i szczególne świadectwo modlitwy, służby i pracy w Kościele - dodał.

Homilię tego dnia wygłosił proboszcz katedry - ks. Mariusz Kołdziej. - Dziś, gdy otaczamy ołtarz Pański naszej katedralnej świątyni, pozwalając, by przenikały nas promienie Bożej łaski (jak światło przenika witraże) we wspólnocie szczególnych dla naszej diecezji osób, które uhonorowane dziś zostaną odznaczeniami „Zasłużony dla diecezji zielonogórsko-gorzowskiej”, myślimy też o wszystkich bliskich nam świątyniach, w których otrzymaliśmy chrzest, w których na co dzień doświadczamy tajemnicy Bożego Miłosierdzia, posilamy się chlebem dającym życie, w których wsłuchujemy się w głos Boga - mówił proboszcz katedry.

- O które też na co dzień dbamy, zdając sobie sprawę z tego, że - jak przez wieki kolejne pokolenia - tak my dziś jesteśmy tylko czasowymi gospodarzami tej przestrzeni. Przestrzeni, która i dla nas stała się wyjątkową, i o którą - jak oni - troszczymy się, by mogła służyć kolejnym pokoleniom - dodał.

Proboszcz katedry przypomniał również, że to wiara otwiera nam dostęp do niezwykłej tajemnicy Kościoła, którym jesteśmy i który tworzymy. - To wiara pozwala nam otwierać się na działanie Bożej łaski. Łaski, która nas kształtuje i sprawia, że wyznanie św. Piotra: "Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego" coraz bardziej staje się naszym wyznaniem, widocznym w świadectwie naszego życia - mówił ks. Kołodziej i dodał na zakończenie: - Niech przenika nas Boża łaska, a poprzez nas i tych, pośród których żyjemy, jak promienie słońca przenikają szkiełka witraży.

 Po Mszy św. biskup wręczył 21 świeckim odznaczenie "Zasłużony dla diecezji zielonogórsko-gorzowskiej".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast