"Tożsamość i żywotność katolicyzmu na terenie obecnego województwa lubuskiego" - to tytuł konferencji naukowo-historyczna, która odbywa się dziś w Archiwum Państwowym w Zielonej Górze.
"Czy biskupstwo lubuskie było misyjne?", "Dziedzictwo materialne dawnego biskupstwa lubuskiego", "Kult św. Jadwigi Śląskiej na terenie obecnego województwa lubskiego" – to tylko kilka referatów odbywającej się konferencji. Biorą w niej udział prelegenci z Gdańska, Gorzowa Wlkp., Szczecina i Zielonej Góry.
– Chcemy dziś podjąć tematy pokazujące, jak katolicyzm zafunkcjonował w na tym terenie. Będzie więc o początkach, rozwoju, ale też niestety i zaniku – wyjaśnia Marek Budniak, przewodniczący zielonogórskiego oddziału Stowarzyszenia Katolickiego Civitas Christiana. – Oczywiście nie zabraknie referatów poświęconych temu, jak on był odbudowany po 1945 roku – dodaje.
Jeden z referatów był poświęcony roli prymasa Augusta Hlonda i Stefana Wyszyńskiego w odbudowie katolicyzmu na Środkowym Nadodrzu w latach 1945-1967. – To byli najwyżsi przełożeni kościelni na tych terenach o czym bardzo często zapominamy i my mieszkańcy tych terenów musimy o tym pamiętać – podkreśla dr Tadeusz Dzwonkowski.
Konferencję organizują Fundacja Civitas Christiana, Stowarzyszenie Katolickie Civitas Christiana oraz Archiwum Państwowe w Zielonej Górze.
Więcej w 42. numerze Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego na 22 października.