Predella z malowanym przedstawieniem Chrystusa i dwunastu apostołów powróciła do Nowego Miasteczka. To zasługa proboszcza i konserwatorów.
Obraz przedstawiający Jezusa i dwunastu apostołów został namalowany w 1496 roku w technice temperowej na desce jodłowej o wymiarach około 202x52 cm. Dzieło to część pentaptyku Matki Bożej, św. Marcina i św. Doroty, który przypisywany jest pracowni Mistrza Poliptyku z Gościszowic. Pierwotnie znajdował się w pobliskim Gołaszynie.
Po renowacji w ubiegłym wieku gotycki pentaptyk trafił do Nowego Miasteczka, ale bez predelli. - W nieustalonych dotąd okolicznościach, bez wiedzy i zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków oraz właściciela, czyli parafii rzymskokatolickiej w Nowym Miasteczku, zabytek po pracach konserwatorskich został zdeponowany w sanktuarium pw. św. Józefa w Kaliszu - wyjaśnia Kamila Domagalska, zastępca lubuskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Dopiero z czasem informację na temat lokalizacji predelli przekazał służbom konserwatorskim dyplomowany konserwator dzieł sztuki - Roman Żankowski. - Już od czasu uzyskania informacji o aktualnym miejscu przechowywania zabytku czynione były starania, aby predella powróciła do parafii rzymskokatolickiej w Nowym Miasteczku - wyjaśnia konserwator. - Dopiero jednak ksiądz proboszcz Wojciech Ratajewski, który w sierpniu 2022 roku objął parafię, żywo zainteresował się sprawą i z determinacją walczył o zwrot zabytku. Nie było to łatwe zadanie, wymagało cierpliwego pisania pism, spotkań i wyjazdów do Kalisza - dodaje.
Więcej w 43. numerze "Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego" na 29 października