Nowy numer 09/2024 Archiwum

Okazja do intensywnej modlitwy za zmarłych

Przed nami uroczystość uroczystość Wszystkich Świętych oraz wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, czyli tzw. Dzień Zaduszny. To okazja do bardziej intensywnej modlitwy za zmarłych. W ich intencji na wielu cmentarzach zostaną w tych dniach odprawione Msze św. oraz procesje z modlitwami.

W uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada) Kościół oddaje cześć wszystkim świętym, nie tylko oficjalnie wyniesionym do chwały ołtarzy, ale także tym niezliczonym mężczyznom i kobietom, których świętość, ukrytą przed światem, znana jest jedynie Bogu. - Czcząc świętych, Kościół składa najpierw dziękczynienie Bogu, który jest źródłem wszelkiej świętości. Kościół rozpoznaje również w nich wiernych naśladowców Chrystusa, którzy poprzez swój sposób życia sprawiają, że staje się On współczesny ludziom wszystkich epok - wyjaśnia ks. Andrzej Sapieha, rzecznik pasowy Kurii Biskupiej.

- Ponadto święci przypominają swoim przykładem, że każdy wierny jest wezwany do pełni życia chrześcijańskiego oraz do doskonałej miłości i - jak to ujął św. Jan Paweł II - ma dążyć do "wysokiej miary" zwyczajnego życia chrześcijańskiego - dodaje.

W Dniu Zadusznym Kościół odprawia Msze św. w intencji zmarłych i modli się za nich. - Modlitwa za zmarłych stanowi starożytną praktykę chrześcijańską. Znalazła ona swój wyraz w katolickim nauczaniu o "czyśćcu". Czyściec to stan, w jakim znajdują się ludzie, którzy umierają w przyjaźni z Bogiem, ale ich miłość do Boga i do bliźniego wymaga jeszcze udoskonalenia. Zmarli ci podlegają więc "oczyszczeniu", chociaż trwają już w miłości Chrystusa - tłumaczy ks. Sapieha.

Procesje i Msze św. pod przewodnictwem biskupów 1 listopada:

  • Zielona Góra: cmentarz przy ul. Wrocławskiej (tzw. stara część) - o godz. 14.00 rozpocznie się procesja, a po jej zakończeniu Msza św. pod przewodnictwem bp. Adriana Puta.
  • Gorzów Wlkp.: cmentarz przy ul. Żwirowej - o godz. 14.00 wyruszy procesja od drugiej nowej bramy, a po jej zakończeniu odbędzie się Msza św. w cmentarnej kaplicy miejskiej. Modlitwom będzie przewodniczył bp Paweł Socha.
  • Głogów: cmentarz przy ul. Legnickiej - o godz. 14.30 procesja, a po niej o godz. 15.00 rozpocznie się Msza św. Tu modlitwie będzie przewodniczył bp Tadeusz Lityński.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy