Przed nami uroczystość uroczystość Wszystkich Świętych oraz wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, czyli tzw. Dzień Zaduszny. To okazja do bardziej intensywnej modlitwy za zmarłych. W ich intencji na wielu cmentarzach zostaną w tych dniach odprawione Msze św. oraz procesje z modlitwami.
W uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada) Kościół oddaje cześć wszystkim świętym, nie tylko oficjalnie wyniesionym do chwały ołtarzy, ale także tym niezliczonym mężczyznom i kobietom, których świętość, ukrytą przed światem, znana jest jedynie Bogu. - Czcząc świętych, Kościół składa najpierw dziękczynienie Bogu, który jest źródłem wszelkiej świętości. Kościół rozpoznaje również w nich wiernych naśladowców Chrystusa, którzy poprzez swój sposób życia sprawiają, że staje się On współczesny ludziom wszystkich epok - wyjaśnia ks. Andrzej Sapieha, rzecznik pasowy Kurii Biskupiej.
- Ponadto święci przypominają swoim przykładem, że każdy wierny jest wezwany do pełni życia chrześcijańskiego oraz do doskonałej miłości i - jak to ujął św. Jan Paweł II - ma dążyć do "wysokiej miary" zwyczajnego życia chrześcijańskiego - dodaje.
W Dniu Zadusznym Kościół odprawia Msze św. w intencji zmarłych i modli się za nich. - Modlitwa za zmarłych stanowi starożytną praktykę chrześcijańską. Znalazła ona swój wyraz w katolickim nauczaniu o "czyśćcu". Czyściec to stan, w jakim znajdują się ludzie, którzy umierają w przyjaźni z Bogiem, ale ich miłość do Boga i do bliźniego wymaga jeszcze udoskonalenia. Zmarli ci podlegają więc "oczyszczeniu", chociaż trwają już w miłości Chrystusa - tłumaczy ks. Sapieha.
Procesje i Msze św. pod przewodnictwem biskupów 1 listopada: