11 listopada przyjedźcie do Paradyża, ta modlitwa zostaje na długo w pamięci

Rektor Wyższego Seminarium Duchownego zaprasza 11 listopada na wyjątkowe czuwanie modlitewne do Paradyża. Tego dnia odbędzie się Akatyst ku czci Bogurodzicy. Tradycja tej modlitwy liczona jest w wiekach.

Krzysztof Król: Wyższe Seminarium Duchowne zaprasza 11 listopada na Akatyst ku Czci Matki Bożej. Dlaczego akurat ten termin?

Ks. Mariusz Jagielski: Wraz z kustoszem sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni Powołań Kapłańskich w Paradyżu ks. Dariuszem Mazurkiewiczem szukaliśmy daty, która byłaby i odpowiednia, i możliwa do realizacji, a nie znajdując takiego weekendu w październiku, jak to bywało dotychczas, pomyśleliśmy o paradyskim odpuście 11 listopada, jako doskonałej okazji do tego, by zaprosić wszystkich do Paradyża na wspólną modlitwę i czuwanie.

Powiedzmy zatem nieco więcej o tej wyjątkowej modlitwie...

Akatyst wywodzi się z tradycji wschodniej i oznacza hymn śpiewany na stojąco. Może być poświęcony zarówno Osobom Trójcy Świętej jak i Maryi, i świętym. Składa się najczęściej z trzynastu kondiakonów i dwunastu ikosów. Gdybyśmy mieli szukać jakichś punktów odniesienia w tradycji łacińskiej, to odnaleźlibyśmy je w naszym śpiewie litanijnym. Akatyst do Matki Bożej przypisuje się Romanowi Pieśniarzowi. Według tradycji wykonano go po raz pierwszy 7 sierpnia 626 roku po uratowaniu Konstantynopola przed najazdem Awarów. Miał być śpiewany całą noc w dowód wdzięczności. Wtedy też dodano dedykację „O Waleczna Hetmanko”. Do tradycji zachodniej przeniknął około VIII wieku, gdy we Włoszech został przetłumaczony na łacinę. W Paradyżu hymn ten wybrzmiał po raz pierwszy w 1992 roku dzięki ówczesnemu ojcu duchownemu ks. Piotrowi Kwietniowi.
 
Dlaczego więc warto przyjechać?
Każdy, kto chociaż raz wziął udział w tym wspólnym Maryjnym czuwaniu wracał do domu z niezapomnianymi wrażeniami. Paradyski kościół pełen wiernych wspólnie śpiewających „wielkie rzeczy, które Bóg uczynił Maryi”, trzymających w ręku zapalone świece przed wizerunkiem Matki Bożej Ozdoby Paradyża, pozostaje na długo w pamięci. Wspólna modlitwa w miejscu, w którym trwa ona niemal nieprzerwanie od XIIII wieku, jest wyjątkowym doświadczeniem. Dlatego wszystkich serdecznie zapraszamy do sanktuarium w Paradyżu już na godz. 16:00 na wspólną modlitwę różańcową, następnie Mszę Św. o godz. 17:00 i akatyst o godz. 18:30.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..