Nowy numer 47/2023 Archiwum

Spotkanie księży dziekanów w Rokitnie

Dziś w sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie odbyło się spotkanie dziekanów. To spotkania służące omówieniu bieżących kwestii duszpasterskich i administracyjnych związanych z funkcjonowaniem diecezji.

Oprócz biskupa biorą w nim udział przedstawiciele urzędów kurialnych bądź innych instytucji diecezjalnych, w zależności od tematyki poszczególnych spotkań. Dzisiejsze spotkanie miało kilka tematów. - Omówiliśmy szczegóły wprowadzanego systemu informatycznego, który ma usprawnić stronę administracyjną Kościoła diecezjalnego - relacjonuje bp Tadeusz Lityński. - Podjęliśmy także sprawy związane z organizacją życia duszpasterskiego w parafiach, chociażby w przypadku choroby księdza. A także omówiliśmy odbywające się w całej diecezji spotkania formacyjne dla członków parafialnych rad duszpasterskich - dodał.

Dziekan stoi na czele dekanatu, czyli grupy kilku sąsiednich parafii (zwykle ok. 10). Mianuje go biskup po wysłuchaniu zdania kapłanów pracujących w danym dekanacie. - W naszej diecezji to wysłuchanie ma obecnie formę wyborów organizowanych w dekanacie z udziałem wszystkich pracujących tam księży. Wynik tych wyborów stanowi dla biskupa wskazówkę, kto z księży danego dekanatu cieszy się największym zaufaniem i autorytetem - wyjaśnia ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii biskupiej.

Spotkanie księży dziekanów w Rokitnie   W trakcie spotkania nie zabrakło też wspólnej modlitwy za zmarłych księży spoczywających przy sanktuarium. Krzystzof Król /Foto Gość
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy