Nowy numer 09/2024 Archiwum

O historii Kościoła na ziemi lubuskiej

W Wyższym Seminarium Duchownym w Gorzowie Wlkp. ruszył nowy cykl wykładów. Tym razem jest poświęcony historii Kościoła na ziemi lubuskiej.

Czy diecezja lubuska była diecezją misyjną? - to tytuł pierwszego wykładu, który 1 grudnia wygłosił ks. dr hab. Dariusz Śmierzchalski-Wachocz z Uniwersytetu Szczecińskiego. - Diecezja lubuska formalnie nie była diecezją misyjną, ponieważ przynależała do metropolii gnieźnieńskiej. Natomiast w początkowym okresie swojego istnienia miała postawione cele misyjne: ponowna chrystianizacja Słowian Połabskich - wyjaśnia prelegent.

Diecezja lubuska, jak przypomina historyk, powstała w 1124 r., w trakcie misji legata papieskiego kard. Idziego z Tusculum, a przestała istnieć w 1556 roku. - Biskupstwo lubuskie miało trzy kolejne stolice - Lubusz, Górzycę i Furstenwalde, aczkolwiek była w pewnym momencie także rezydencja biskupów lubuskich we Wrocławiu - tłumaczy ks. Śmierzchalski-Wachocz.

Kolejny wykład - "900-lecie Kościoła katolickiego na ziemi lubuskiej. Zarys problemu" - wygłosi ks. dr. hab. Grzegorz Wejman z Uniwersytetu Szczecińskiego.


Więcej w 49. numerze "Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego" na 10 grudnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy