Nowy numer 09/2024 Archiwum

Tradycja - co to takiego?

Ruszył nowy sezon "Teologii w mieście". To propozycja dla osób, którym nieobce są pytania o Boga, wiarę, moralność czy wspólnotę. 2 grudnia było chociażby o Tradycji.

W Zielonej Górze jeden z wykładów pt. "Tradycja - co to takiego?" wygłosił ks. dr Mariusz Jagielski. - Temat Tradycji powraca do nas wraz z pytaniem o to, co stanowi o naszej tożsamości, co przynależy do istoty Kościoła, a co jest jego historyczną i kulturową formą - zauważa ks. Jagielski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Gorzowie.

- Nie można jednak na pytanie o to, czym jest Tradycja, udzielić odpowiedzi bez ukazania Tradycji w jej nierozerwalnym związku z wydarzeniem objawienia Boga w Jezusie Chrystusie i z aktualnością tego objawienia w naszej teraźniejszości. A zatem mówiąc o Tradycji, musimy zawsze widzieć jej konstytutywną więź z Pismem i z Urzędem Nauczycielskim Kościoła. Tak też ukazuje Tradycję zarówno Sobór Trydencki, jak i Sobór Watykański  II, których wypowiedzi mają dla nas charakter normatywny - dodaje.

Kolejne wykłady, organizowane przez Instytut Filozoficzno-Teologiczny, już 16 grudnia. Odbędą się w Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze. Więcej: TUTAJ.


Więcej w 49. numerze "Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego" na 10 grudnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy