Uroczystość Objawienie Pańskie, zwane popularnie świętem Trzech Króli należy do najważniejszych obchodów w ciągu roku liturgicznego. Ten dzień świętujemy w kościołach i na ulicach naszych miast.
Tegorocznym orszakom towarzyszy hasło "W jasełkach leży". - Tego dnia Kościół oddaje cześć narodzonemu z Maryi Jezusowi, który objawia się światu jako Syn Boży, Mesjasz oczekiwany przez lud Izraela oraz Zbawiciel wszystkich narodów. Pogańscy Mędrcy przybywający z odległych krain do Chrystusa pokazują, że przesłanie Ewangelii ma wymiar uniwersalny - wyjaśnia ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii biskupiej.
- Orędzie zbawienia nie ogranicza się do jednego narodu czy regionu, ale jest przeznaczone dla wszystkich ludzi i może wzbogacić każdą kulturę, uszlachetniając to, co w niej dobre i piękne, oraz oczyszczając z tego, co ją pomniejsza i deformuje - dodaje.
Msze św. w uroczystość Objawienia Pańskiego pod przewodnictwem biskupów:
Charakterystycznym rysem liturgii sprawowanej w uroczystość Objawienia Pańskiego jest obrzęd błogosławieństwa wody, kredy i kadzidła. - Kreda i kadzidło nawiązują do darów złożonych Chrystusowi przez pogańskich mędrców. Kreda służy do oznaczania drzwi domów, co ma być zewnętrznym znakiem przyjęcia Chrystusa. Napis C+M+B wraz z numerem kolejnego roku to skrót łacińskiego wyrażenia Christus mansionem benedicat (Niech Chrystus pobłogosławi mieszkanie) - tłumaczy ks. Sapieha.
- W Polsce dosyć często spotyka się również wersję K+M+B, co odpowiada przekazanym przez tradycję imionom trzech mędrców: Kacper, Melchior i Baltazar. Kadzidło, którego dym i zapach wznosi się do góry i napełnia całe pomieszczenie, symbolizuje modlitwę chrześcijańską oraz pragnienie życia na chwałę Boga - dodaje.
W ostatnich latach uroczystości Objawienia Pańskiego towarzyszy w wielu miejscowościach orszak Trzech Króli. Ta oddolna inicjatywa nawiązuje do dawnej polskiej tradycji kolędniczej i jasełkowej.
Orszaki diecezji:
Brakuje Waszej miejscowości? Czekamy na informację: zgg@gosc.pl.