W naszym regionie powstanie Muzeum Diecezjalne Środkowego Nadodrza. 20 stycznia na plebanii katedralnej odbyło się spotkanie grupy inicjatywnej.
Muzeum diecezjalne to nowa inicjatywa ordynariusza diecezji bp. Tadeusza Lityńskiego, która zrodziła się przed kilkoma miesiącami. Wszystko po to, aby zatroszczyć się o dziedzictwo historyczne i kulturowe Kościoła na Środkowym Nadodrzu. - Potrzebę utworzenia takiej placówki widać już od dawna. Choć nasza diecezja powstała w 1945 r., to jednak odwołuje się do dziedzictwa sięgającego wielu wieków wcześniej. I przez te setki lat utworzono wiele artefaktów i pamiątek z pobożności i miłości do Pana Boga. Wiele ciekawych obiektów - już wyłączonych z kultu - znajduje się w naszych kościołach. One bardzo często przechowywane są w parafiach lub różnych instytucjach diecezjalnych i nie są udostępniane, a jest to ciekawa sztuka - wyjaśnia biskup pomocniczy Adrian Put. - To bardzo ciekawe obrazy, rzeźby, utensylia liturgiczne, które moglibyśmy zaprezentować. Zbiory są bardzo obiecujące - dodaje.
Póki co, nie ma decyzji o lokalizacji muzeum. - Na razie szukamy siedziby. Chcemy, aby takiej miejsce znalazło się w Gorzowie, w jakiejś okolicy bliskiej katedrze, żeby połączyć je z możliwością zwiedzania wieży katedralnej - tłumaczy biskup.
- Muzeum miałoby też swoje filie, chociażby w Rokitnie czy w Paradyżu. W sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej byłoby muzeum poświęcone dziejom świątyni, ale także wszelkie zbiory związane z Janem Pawła II. Natomiast w Paradyżu - wystawa poświęcona dziejom opactwa i dodatkowo muzeum misyjne. Filia byłaby również w Żaganiu, a także izba muzealna poświęcona diecezji lubuskiej w Ośnie Lubuskim - dodaje.
W głównej siedzibie w Gorzowie Wlkp. znalazłyby się wszystkie pamiątki związane ze sługą Bożym bp. Wilhelmem Plutą.