W bibliotece Uniwersytetu Zielonogórskiego 8 lutego odbyła się prezentacja orędzia papieża Franciszka na Światowy Dzień Chorego, połączona z debatą na temat troski o zdrowie psychiczne.
Hasłem tegorocznych obchodów są słowa: "Nie jest dobrze, by człowiek był sam. Leczyć chorego poprzez leczenie relacji". - Temat z jednej strony wydaje się bardzo prosty, ale z drugiej stanowi wielką trudność na dzisiejsze czasy, bo - jak zaznacza papież Franciszek - wszechobecna kultura indywidualizmu sprawia, że zatraciliśmy wzajemne relacje i wspólnotę - zauważa ks. Tomasz Duszczak, diecezjalny duszpasterz chorych i służby zdrowia. - Ten temat jest wezwaniem do wszystkich ludzi dobrej woli, by zatrzymać się przy chorych i dostrzec w nich osoby. Bardzo często, myśląc o chorych, myślimy o jednostce chorobowej, a papież Franciszek mówi dziś do nas: "Bądźcie blisko osoby, a nie jednostki chorobowej" - dodaje.
W konferencji wziął udział bp Tadeusz Lityński, który na początku spotkania odniósł się również do tematu Światowego Dnia Chorego. - Chorzy są sercem posługi i misji Kościoła - przypomniał biskup na wstępie. - Chcemy jak najlepiej tę misję podejmować i jak najlepiej służyć osobom chorym i cierpiącym. Dlatego tak cenna jest ta debata i tak cenne są wskazania specjalistów, aby ta misja pomocy mogła być jak najlepiej zrealizowana w naszym środowisku - dodał.
Tegoroczna debata była poświęcona zdrowiu psychicznemu. Wśród prelegentów byli: ks. dr hab. Grzegorz Chojnacki - dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego, dr hab. inż. Andrzej Pieczyński - prorektor ds. rozwoju i finansów Uniwersytetu Zielonogórskiego, Izabela Sumińska - konsultant wojewódzki w dziedzinie psychologii klinicznej, lekarz Przemysław Zakowicz z Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży w Zaborze, a także pacjent Michał Seroka.
Więcej o debacie i Światowym Dni Chorego w 7. numerze "Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego" na 18 lutego.