Nowy numer 15/2024 Archiwum

Lektorat i akolitat w Paradyżu

W sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni Powołań Kapłańskich jeden z kleryków diecezjalnego seminarium przyjął posługę lektoratu, a drugi akolitatu. Odbyło się to podczas Mszy św. pod przewodnictwem bp. Adriana Puta.

Na wstępie rektor Wyższego Seminarium Duchownego odwołał się do słów papieża Franciszka, który parę dni temu w swoim przemówieniu do księży zgromadzonych na konferencji poświęconej formacji w Rzymie powiedział: "Pełnienie posługi jest znakiem rozpoznawczym szafarzy Chrystusa".

- W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu gromadzimy się w naszym paradyskim sanktuarium, aby towarzyszyć naszym braciom w drodze stawania się szafarzami naznaczonymi posługą słowa przez posługę lektoratu i Eucharystii przez posługę akolitatu - te posługi, w których Pan Bóg staje się obecny pośród nas - mówił ks. Mariusz Jagielski.

Posługę lektoratu przyjął kl. Jan Siemaszko ze Świebodzina, a lektoratu kl. Łukasz Kozakiewicz z Głogowa.

Akolita jest nadzwyczajnym szafarzem Komunii św. i może jej udzielać wiernym w czasie Eucharystii. Może również zanosić Ciało Pana Jezusa chorym.

Natomiast posługa lektora to nie tylko odczytywanie słowa Bożego podczas Mszy świętych i nabożeństw, podawanie intencji modlitwy powszechnej, ale to przede wszystkim osobista troska alumnów, aby słowo Boże było zawsze obecne w ich sercach.


Więcej w 8 numerze Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego na 25 lutego.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy