Nowy numer 17/2024 Archiwum

Diecezjalny etap ogólnopolskiej olimpiady o św. Maksymilianie Marii Kolbem

W zielonogórskim klasztorze franciszkanów 29 lutego odbył się diecezjalny etap XVIII Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie. Wystartowało w nim 20 uczestników.

Poprzez olimpiadę uczestnicy mogą zapoznać się z życiem świętego i poznać go jako kapłana, misjonarza, założyciela klasztoru w Niepokalanowie, wydawcy "Rycerza Niepokalanej" czy naukowca. - W tegorocznych testach organizatorzy postawili młodzieży pytania o konkretne daty, miejsca, imiona i wydarzenia związane z życiem świętego, jak również jego konkretne wypowiedzi. Nie zabrakło pytań ściśle katechetycznych i biblijnych - wyjaśnia o. Piotr Paradowski OFMConv.

- Laureatami poziomu podstawowego zostali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 20 z oddziałami integracyjnymi im. Bohaterów Westerplatte w Gorzowie Wielkopolskim, wszyscy przygotowani przez s. Dalię Matusiak. Natomiast laureatami poziomu ponadpodstawowego - uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Rzepinie i Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kotarbińskiego w Zielonej Górze, przygotowani przez ks. Damiana Wierzbickiego i ks. Marcina Bobowicza. Zwycięzcy poziomu podstawowego i ponadpodstawowego zakwalifikowani zostali do konkursu ogólnopolskiego - dodaje.

Diecezjalny etap ogólnopolskiej olimpiady o św. Maksymilianie Marii Kolbem   Uczestnicy diecezjalnego etapu. Archiwum o. Piotra Paradowskiego OFMConv

Najlepszy ze szkół ponadpodstawowych okazał się Szymon Zawadzki z Rzepina. - Wystartowałem w olimpiadzie już drugi raz, za namową ks. Damiana. Gdy zacząłem zapoznawać się z życiorysem św. Maksymiliana i konferencjami, które wygłosił, oraz relacjami jego współtowarzyszy, odkryłem jego postać jako wzorzec do naśladowania w dzisiejszych czasach. Świadectwo, jakie dał on swoim życiem, zafascynowało mnie. Postanowiłem zgłębić temat i wystartować w konkursie - wyjaśnia Szymon.

- Święty Maksymilian zaimponował mi swoją pewnością podejmowania decyzji. W wielu trudnych momentach on po prostu zawierzał wszystko Niepokalanej, dzięki czemu osiągnął bardzo dużo. Współcześnie możemy brać przykład z jego gorliwej wiary - dodaje.

Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał "Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny" św. Ludwika Marii Grignion de Montfort.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy