Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Katecheza na specjalne potrzeby

"Katecheza na specjalne potrzeby" - to hasło konferencji dla nauczycieli religii, która odbyła się 4 marca w Zielonej Górze. Głównie skierowana do katechetów pracujących w szkołach specjalnych, choć nie tylko.

Pomysł na taką konferencję przyniosło życie. - Coraz więcej dzieci z niepełnosprawnościami przychodzi do szkół masowych, a nie tylko do szkół specjalnych, bo bardzo dużo jest dzieci chociażby ze spektrum autyzmu - zauważa Renata Golczyk. - Umiejętności radzenia sobie z trudnymi zachowaniami w szkole potrzebne są każdemu. My mamy terapeutów, którzy są specjalistami od takich zachowań, więc postanowiliśmy skorzystać z ich wiedzy i doświadczenia i wyjść naprzeciw katechetom, dając im trochę konkretnych wskazówek i pokazując różne możliwości - dodaje.

Pierwsza część konferencji to dwa wykłady: „Trudne zachowania - jak sobie radzić?” oraz „Schemat dobry czy zły? - plany dnia, plany aktywności na katechezie". Natomiast druga warsztatowa część poświęcona była możliwości wykorzystania wirtualnej rzeczywistości na katechezie. Nie tylko wykorzystania programów komputerowych do pracy z uczniem, ale także na przykład okularów VR.

Konferencję zorganizował Wydział Nauki Katolickiej przy Kurii Biskupiej z Zespołem Szkół Specjalnych nr 1 w Zielonej Górze. - Celem tej konferencji jest przede wszystkim integracja środowiska nauczycieli pracujących w szkołach specjalnych. Takich szkół jest w naszej diecezji ponad 30 - wyjaśnia ks. Wojciech Lechów, dyrektor WNK.

Więcej w 11. numerze "Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego" na 17 marca.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy