W Ośnie Lubuskim 11 maja odbędą się uroczyste obchody z okazji dziewięćsetlecia ustanowienia biskupstwa lubuskiego. Będzie modlitwa, wykład, koncerty, a nawet jarmark lubuski.
Świętowanie rozpocznie się od wykład historycznego „900. rocznica powstania biskupstwa lubuskiego”, który wygłosi dr Marek Golemski. Później zaplanowano koncert „Monodia Caelestis” pod kierownictwem prof. Susi Ferfoglia (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie). Głównym punktem uroczystości będzie Msza św. z udziałem biskupów sąsiednich diecezji pod przewodnictwem abp Wojciecha Polaka - prymasa Polski, która rozpocznie się o godz. 11 na placu miejskim.
Po wspólnej modlitwie zaplanowano jarmark lubuski, który rozpocznie się od wystrzału armatniego i podniesienia barw narodowych oraz odśpiewania hymnu państwowego i „Bogurodzicy”. Później zaprezentują się lokalne grupy i zespoły muzyczno-wokalne. Przewidziano również pokazy sokolnictwa, kowalstwa, walk rycerskich, a także warsztaty rzemiosł średniowiecznych i degustację „średniowiecznego” jadła. Nie zabraknie zamków dmuchanych dla dzieci, toru gokartowego czy mobilnych punkty żywnościowych.
Przygotowania do jubileuszu zainaugurowano już 25 lipca ubiegłego roku podczas odpustu parafialnego w Ośnie Lubuskim. - Jesienią odbyła się okolicznościowa sesja naukowa w Sali Rajców ratusza w Ośnie Lubuskim. Komitet organizacyjny przygotował również inne inicjatywy o charakterze naukowym i popularyzatorskim oraz religijnym i kulturalnym - wyjaśnia ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy Kurii Biskupiej w Zielonej Górze.
Podsumowaniem jubileuszowego świętowania będzie koncert w ramach festiwalu „Convallaria 2024” z premierowym wykonaniem „Missa super terminos” w niedzielę 12 maja o godz. 19 w kościele pw. św. Jakuba Apostoła.
Diecezja lubuska została utworzona za panowania Bolesława Krzywoustego w latach 1124/1125 w ramach metropolii gnieźnieńskiej. Obejmowała ziemie leżące w widłach rzek Odry i Warty oraz tereny na lewym brzegu Odry, po Sprewę. Siedzibą diecezji był najpierw Lubusz, później przez pewien czas Górzyca, leżąca po wschodniej stronie Odry, następnie ponownie Lubusz, a w końcu - po tym jak w 1373 r., podczas wojny o panowanie nad Brandenburgią, wojska cesarskie Karola Luksemburskiego spaliły katedrę w Lubuszu - Fürstenwalde nad Sprewą. W 1424 r. na skutek zabiegów margrabiów brandenburskich diecezja została podporządkowana arcybiskupowi w Magdeburgu. W 1555 r. zmarł ostatni katolicki biskup lubuski Jan VII Horneburg i rozpoczęła się reformacja na terenie diecezji. Ostatnie katolickie nabożeństwo odprawiono w 1565 r. Diecezja lubuska przestała istnieć w 1598 r.
Przygotowaniem obchodów jubileuszowych zajmuje się komitet organizacyjny ustanowiony w czerwcu ubiegłego roku przez bp. Tadeusza Lityńskiego. Na czele tego gremium stoi proboszcz parafii w Ośnie Lubuskim, ks. kan. Piotr Grabowski.