Centralne uroczystości ku czci naszej Patronki naszej diecezji odbyły się 15 czerwca w sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie. Liturgii przewodniczył były prefekt Kongregacji Nauki Wiary - kard. Gerhard Ludwig Müller, który zachęcił pielgrzymów do wsłuchiwania się w głos Maryi.
Odpustowej Mszy św. przewodniczył kard. Gerhard Ludwig Müller, który wygłosił homilię po polsku. Podkreślił w niej, że życie Maryi było wiernym wędrowaniem za Zbawicielem. – Ona zawsze wsłuchiwała się w Boży głos i zawsze wypełniała Bożą wolę – podkreślił kaznodzieja i dodał: – I to jest zadanie dla nas. Na dziś i na zawsze. Dziś pojawia się tak wielu pseudo-proroków, którzy głoszą rozmaite teorie, wskazują doczesne sposoby osiągnięcia szczęścia, odrzucają to, co Boże: przykazania, Ewangelię, życie, świętość i wieczność. Niejednokrotnie chcą zagłuszyć głos Boga, chcą Boga uczyć „nieobecnym” w życiu człowieka i w dziejach świat.
Na zakończenie zachęcił zebranych pielgrzymów, aby nadstawili uszu na głos Maryi:
Na zakończenie Mszy św. bp Lityński podziękował za przybycie na odpust kardynałowi kard. Müllerowi, któremu wręczył okolicznościową pamiątkę: most nad Odrze łączący Polskę i Niemcy z trzema przęsłami symbolizującymi cnoty teologalne: wiarę, nadzieję i miłość:
Mszę św. koncelebrował również bp Paweł Socha i bp Adrian Put oraz wielu kapłanów z całej diecezji.
W tym roku szczególne zaproszenie do udziału w rokitniańskim odpuście zostało skierowane do członków parafialnych rad duszpasterskich i parafialnych rad ds. ekonomicznych, zwłaszcza tych, którzy w ubiegłych miesiącach korzystali ze specjalnych szkoleń przygotowanych przez diecezję. Ponadto do Rokitna zostali zaproszeni również nadzwyczajni szafarze Komunii św. z racji 25-lecia ich obecności i posługi w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Do Rokitna przyjechało dużo przedstawicieli parafii z całej diecezji. Dla wielu osób to szczególne miejsce, do którego często wracają. - Tu pielgrzymuję przede wszystkim z rodziną - wyjaśnia Grzegorz Stodolny z Zielonej Góry. - To dla nas bardzo ważne miejsce, w którym możemy powierzyć wszelkie nasze troski i zmartwienia, a także podziękować za cały rok pracy - dodaje.
Przypomnijmy, że w sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie znajduje się łaskami słynący obraz, który do Rokitna trafił w XVII wieku. Jego historię przybliża kustosz ks. Marcin Kliszcz, który zaprasza do odwiedzin każdego dnia: