- Każdy z nas powołany jest do głoszenia słowa Bożego - przypomniał bp Adrian Put podczas dożynek diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, które co roku odbywają się 15 sierpnia w sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej.
Jak co roku, do Rokitna przyjechali wierni z każdego zakątka diecezji, a szczególnie rolnicy, ogrodnicy, sadownicy, pszczelarze i koła gospodyń wiejskich. Tego dnia bp Put w homilii odniósł się do fragmentu pierwszego czytania z Apokalipsy św. Jana Apostoła o "Niewieście obleczonej w słońce", która "woła, cierpiąc bóle i męki rodzenia" (Ap 19a). - Cała Dziewica, cały Kościół nieustannie woła, to znaczy nieustannie głosi słowo Boże - mówił biskup. - Zatem trzeba powiedzieć, że zadanie głoszenia słowa Bożego to zadanie każdego z nas. Nie tylko biskupa, księdza, diakona, katechetów czy animatorów - podkreślił kaznodzieja. - Ale tak, jak jesteśmy tu wszyscy zgromadzeni, każdy z nas, ochrzczonych, spoglądając na ten apokaliptyczny obraz i widząc siebie w chwale nieba, musi przyjąć tę prawdę, że każdy z nas powołany jest do głoszenia słowa Bożego, każdy oczywiście w inny sposób. Inaczej głosi biskup, inaczej prezbiter, inaczej diakon, inaczej katecheta, inaczej głosi lider grupy, a jeszcze inaczej matka i ojciec w domu - dodał.
Głoszenie Dobrej Nowiny to zadanie dla każdego chrześcijanina. - Od momentu chrztu, a jeszcze bardziej od sakramentu bierzmowania jesteśmy wezwani, aby - tak, jak Niewiasta - nieustannie wołać. Bez przerwy, bez przestanku wołać - podkreślił biskup. - To nie jest tylko zadanie jakiejś wybranej grupy w Kościele. To każdy z nas - matka i ojciec w domu, brat i siostra, mąż i żona, dzieci i dorośli, i duchowni, i świeccy - jest wezwany i każdy ma obowiązek głosić słowo Boże. Bo jeśliby to było zastrzeżone tylko dla jakiejś grupy, to nie byłby to Kościół! - dodał.
Jak co roku, na dożynkach nie zabrakło przedstawicieli parafii z wieńcami żniwnymi, chlebami i owocami. Przybyły także poczty sztandarowe z różnych regionów diecezji.
Obchodom dożynek towarzyszyły wystawy Lubuskiego Centrum Produktu Regionalnego.