Więźby dachowe, bezpieczeństwo pożarowe i problemy konserwacji zabytków - to główne tematy szkolenia konserwatorów z całego województwa, które odbyło się 27 sierpnia w Rokitnie.
W szkoleniu wzięli udział pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Zielonej Górze, a także samorządowi konserwatorzy zabytków i pracownicy Powiatowych Inspektoratów Nadzoru Budowlanego.
Inicjatorami dorocznego spotkania są Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków i Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego. O tegorocznej tematyce opowiada dr Barbara Bielinis-Kopeć:
Spotkanie konserwatorów w RokitnieJeden z wykładów, zatytułowany "Problemy konserwacji zabytków", wygłosiła Bogumiła Rouba - konserwator sztuki i przewodnicząca Rady Ochrony Zabytków przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Dzisiaj będę mówić o fenomenie dawnych budowli. Lata pracy i kontakty chociażby z takimi kościołami, jak ten w Rokitnie, pozwoliły mi na zrozumienie, jak dawne budowle zawierają w sobie fantastyczną mądrość dawnych pokoleń - zauważa prelegentka.
- To chociażby akumulacja ciepła przez te grube mury i oddawanie tego ciepła w zimie, w rezultacie czego w kościele jest plus 9 stopni za darmo zupełnie, bo to ciepło słoneczne cały czas te świątynie ogrzewa. I drugi fenomen to system wentylowania przez krypty - powietrze tam wchodzi, a krypta działa jak pompa ciepła. Latem ochładza gorące powietrze, a zimą ogrzewa i przez dziurki w klapie krypty i nieszczelności to powietrze płynie, cyrkuluje i utrzymuje całą strukturę budowli w zdrowiu - dodaje.