Jak roku na początku Winobrania w zielonogórskiej konkatedrze odprawiono Mszę św. w intencji winiarzy i mieszkańców miasta. Po liturgii jej uczestnicy udali się z relikwiami patrona miasta św. Urbana I ku winobraniowej scenie na placu w pobliżu filharmonii.
Mszy św. transmitowanej przez TVP Polonia przewodniczył miejscowy proboszcz ks. Piotr Bortnik. - Dzisiaj mamy wyższe budynki i szersze drogi, ale niższą wytrzymałość. Więcej wydajemy, ale mniej się cieszymy. Mamy większe domy, ale mniejsze rodziny - mówił kaznodzieja. - Mamy więcej udogodnień, ale mniej czasu. Więcej wiemy, ale mniej rozumiemy. Mamy więcej lekarstw, ale mniej zdrowia. Powiększyliśmy to, co posiadamy, ale pomniejszyliśmy nasze wartości. Mówimy dużo, ale kochamy mało. I nienawidzimy zbyt często. Pojechaliśmy na Księżyc i z powrotem. Ale trudno nam pójść na drugą stronę ulicy albo na wyjść na klatkę schodową, aby poznać naszych sąsiadów. Zdobywamy kosmos, a trudno nam dotrzeć do naszego własnego wnętrza. Żyjemy w czasach większych sporów, ale mniejszych przyjemności. Podobno mamy większe zarobki, ale mniejsze wartości moralne. Mamy też dużo jedzenia, ale mniej wartości odżywczych. Potrzeba przynajmniej dwóch pensji na utrzymanie rodziny, ale liczba rozwodów wzrasta - dodał
Proboszcz konkatedry wskazał, że to swojego rodzaju współczesna "społeczna schizofrenia" na którą antidotum są: słowo Boże i postawa otwartości wobec drugiego człowieka oraz niedzielenie ludzi na lepszych i gorszych.
Na zakończenie odniósł się do Dni Zielonej Góry. - To miasto jest coraz piękniejsze, ale największą wartość zyska wówczas, gdy będzie piękna ludźmi, którzy tu mieszkają - powiedział ks. Bortnik i sparafrazował słowa piosenki Czesława Niemena: „Kiedyś zatrzymam czas i na skrzydłach jak ptak będę leciał co sił - tam, gdzie moje sny i zielonogórskie kolorowe dni”.
Pod opiekę św. Urbana I, który patronuje nie tylko Zielonej Górze, ale wszelkim pracom związanym z uprawą roślin, oddali się także, jak co roku, winiarze. O Boże błogosławieństwo dla swojej rodzinny i winnicy modlił się Mariusz Pacholak z Winnicy Cantina w Mozowie k. Sulechowa:
Modlitwa na rozpoczęcie Dni Zielonej GóryUroczystości związane z patronem miasta rozpoczęły się już dzień wcześniej. W sobotę była Msza św. w parafii pw. św. Urbana, a później kolorowy orszak z relikwiami przeszedł do konkatedry.
Warto przypomnieć, że św. Urban I został ustanowiony patronem Zielonej Góry za zgodą Stolicy Apostolskiej w 2010 r. Patron winiarzy jest czczony w wielu miastach Europy i Polski, m.in.: w holenderskim Maastricht, francuskim Troyes, hiszpańskich Toledo i Walencji.