W uroczystość rocznicy poświęcenia kościoła katedralnego, 9 września, prezbiterium najważniejszej świątyni w diecezji wypełnili kanonicy gremialni, honorowi i emerytowani, Gorzowskiej Kapituły Katedralnej.
Uroczystą Mszę św., której przewodniczył prepozyt kapituły ks. prał. Zbigniew Samociak, poprzedziły nieszpory połączone z obrzędem instalacji nowych kanoników gremialnych. Wśród nich znaleźli się: ks. prał. kan. Mariusz Kołodziej - proboszcz parafii katedralnej, który został mianowany decyzją bpa Tadeusza Lityńskiego kanonikiem proboszczem kapituły; ks. kan. Mariusz Jagielski - rektor Zielonogórsko-Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego i jednocześnie kanonik teolog kapituły; ks. Henryk Grządko - kanonik penitencjarz; a także ks. kan. Henryk Wojnar - proboszcz par. pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gorzowie Wlkp.
Ubrani w szaty chórowe złożyli wobec obecnych na uroczystości kanoników i wiernych wyznanie wiary oraz przepisaną prawem przysięgę wierności, dotykając księgi Ewangelii. Otrzymali również pierścienie kanonickie i zostali wprowadzeni przez prepozyta kapituły na przysługujące im miejsca w stallach. - Kanonicy gremialni Gorzowskiej Kapituły Katedralnej korzystają z przywileju noszenia na terenie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej: rokiety i mucetu w kolorze fioletowym oraz czarnego biretu z fioletowym pomponem i pasa w kolorze fioletowym. Mogą także nosić czarną sutannę z fioletowymi obszywkami i guzikami koloru fioletowego - wyjaśnia ks. Mariusz Kołodziej.
- Kanonicy gremialni mogą także na terenie diecezji nosić dystynktorium kanonickie w kształcie greckiego krzyża wykonanego z pozłacanego metalu i znajdującym się na jego stronie zewnętrznej ciemnoniebieskim medalionem przedstawiającym wizerunek Najświętszej Maryi Panny Rokitniańskiej i białym orłem. To dystynktorium, przytwierdzone do pozłacanego łańcucha, nosi się zawieszone w chórze. Ponadto kanonicy gremialni noszą pierścień kanonicki, który jest im zakładany podczas instalacji - dodaje.
Wspólnota kanoników modliła się tego dnia w intencji parafii, miasta i diecezji oraz wszystkich tych, którzy w kościele katedralnym poszukują swojej drogi do pogłębionej więzi z Bogiem.