Diecezjalna Caritas w pierwszych dniach października gościła przedstawicieli Caritas archidiecezji berlińskiej. To był bardzo intensywny czas wymiany doświadczeń.
W ubiegłym roku przedstawiciele naszej Caritas poznawali działania Caritas archidiecezji berlińskiej w zakresie przeciwdziałania kryzysowi bezdomności. Przyszedł więc czas na rewizytę i pogłębienie wzajemnej wymiany doświadczeń, tym razem w Polsce. - Cieszę się, że jako kraje i diecezje ze sobą graniczące nawiązaliśmy współpracę. Na pewno nie jest to ostatnie spotkanie - podkreśla Frank Petratschek, dyrektor regionalny Caritas w Berlinie.
Pierwszego dnia delegacja z Niemiec obejrzała m.in. działania Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, świetlicowego oddziału przedszkolnego, łaźni i ogrzewalni Caritas oraz magazynu przy ul. Dworcowej w Zielonej Górze. - Przez kilka godzin rozmawialiśmy o realiach pomocy osobom w kryzysie bezdomności i codziennych wyzwaniach związanych z tą pracą z kadrą Schroniska Caritas - Ośrodka Aktywizującego dla Bezdomnych Mężczyzn im. św. Matki Teresy z Kalkuty w Zielonej Górze - wyjaśnia Dominika Iwan z Caritas. - Nasi goście mieli okazję porozmawiać również z mieszkańcami schroniska, zobaczyć rodzaje aktywności, jakie oferuje nasz ośrodek, oraz odwiedzić kawiarenkę naprawczą w ogrodzie placówki. Skosztowali również pizzy własnoręcznie przygotowanej przez naszych podopiecznych w piecu chlebowym, zbudowanym przy schronisku przez mieszkańców - dodaje.
Dzień później delegacja z Niemiec spotkała się bp. Tadeuszem Lityńskim, który zaprosił jej członków, by porozmawiać o współpracy transgranicznej oraz wymienić się doświadczeniami w realizacji usług społecznych. Tego dnia goście mieli także okazję przyjrzeć się pracy magazynu Caritas w Zielonej Górze (Ochla), gdzie aktualnie sortowana jest pomoc dla powodzian. - Później odwiedziliśmy Schronisko Caritas - Ośrodek Aktywizujący i schronisko z usługami opiekuńczymi dla bezdomnych mężczyzn w Żukowicach, by poszerzyć tematy rozmów również o usługi opiekuńcze dla osób w kryzysie bezdomności, ale i pokazać przykłady ich działań na rzecz samotnych i ubogich seniorów z najbliższego otoczenia. Na koniec mieliśmy również okazję przyjrzeć się szerokiej gamie działań realizowanych przy parafii Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Jaczowie - dodaje.
W skład niemieckiej delegacji weszli również Peter Botzian, kierownik ds. migracji i integracji w Caritas archidiecezji berlińskiej, oraz Radosław Romanowski, kierownik projektów Caritas dla okręgów berlińskich Mitte i Reinickendorf.