15 kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Gorzowie Wlkp. 10 października oficjalnie zainaugurowało nowy rok akademicki. Dla czterech z nich to pierwszy rok formacji do kapłaństwa.
Mszy św. przewodniczył bp pomocniczy Adrian Put, a homilię wygłosił bp Tadeusz Lityński, który tego dnia przypomniał o istocie formacji do kapłaństwa. – Im dłużej jest się w seminarium, tym bardziej wzrasta w nas pragnienie wyjścia do działania ewangelizacyjnego i duszpasterskiego. Nieraz możecie się zastanawiać, po co aż sześć lat? Po co tyle czasu w kaplicy, na medytacji, w bibliotece, na wykładach? Skoro tyle ludzkich serc czeka poza murami tego domu, by do nich pójść, by działać, by głosić – mówił kaznodzieja. – Ten czas, który rozpoczynacie, jak w nauce św. Pawła, jest przede wszystkim po to, by sercem odkryć, na całe kapłańskie życie, że wszystko zaczyna się nie od działania, ale od słuchania i wiary, czyli odpowiedzi na to, co Pan nam mówi, do czego nas zaprasza – dodał.
Pasterz diecezji przypomniał klerykom przygotowującym się do kapłaństwa, że podstawowym powołaniem jest jednak zawsze powołanie do bycia uczniem. – Choć świat tak często wymaga od nas: alumnów, kapłanów, biskupów, postawy nauczycieli, by doradzić, podpowiedzieć, wytłumaczyć, poprowadzić, mieć mądrość na każdą okoliczność, to jednak nasze serca powinny być zawsze sercami uczniów, którzy są gotowi słuchać – podkreślił bp Lityński. – Słuchać Boga, Jego nauki, Jego wskazań – dodał.
Z kaplicy uczestnicy uroczystości przenieśli się do auli seminaryjnej. Tu swoje przemówienie wygłosił rektor seminarium ks. Mariusz Jagielski, który przypomniał, że to już 78. inauguracja w historii istnienia naszego Wyższego Seminarium Duchownego. – Jest dla nas radością, że w tym roku formację do kapłaństwa rozpoczyna czterech kandydatów. Nowe twarze w naszym domu to życie. Istniejemy po to, aby móc towarzyszyć tym, którzy rozpoznają powołanie i chcą za nim iść – mówił ks. Mariusz Jagielski.
Inauguracja roku akademickiego w seminariumDo zebranych zwrócił się także dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego – ks. dr hab. Grzegorz Chojnacki, a także dyrektor Instytutu Studiów Wyższych w Gorzowie Wlkp. – ks. dr Dariusz Mazurkiewicz.
Inauguracyjny wykład zatytułowany „Kościół i jego alternatywy” wygłosił ks. dr. hab. Andrzej Draguła. Badania nad religijnością, jak zauważył prelegent, pokazują, że wbrew powszechnemu przekonaniu wcale nie rośnie odsetek ateistów, a ludzie znajdują dzisiaj duchowość poza religią i religijność poza Kościołem.
Prelegent odniósł się do badań Harvard Divinity School z 2015 roku pokazujących, że młodzi ludzie w poszukiwaniu sensu życia wciąż szukają „zarówno głębokiego doświadczenia duchowego, jak i doświadczenia wspólnotowego”. – Można to samo powiedzieć o Europejczykach i Polakach – zauważył ks. Draguła. – Młodzież wypisująca się z religii i przestająca przystępować do sakramentów niekoniecznie popada, jak nam się wydaje, w ateizm i nihilizm. W dużej mierze zostaje zagospodarowana przez uproszczone, popowe, często prymitywne propozycje duchowe czy alterreligijne, będące erzacem wiary – dodał.