W kościele pw. św. Wojciecha w Czerwieńsku modlitwie znów będą towarzyszyć organy. Zabytkowy instrument został poddany całkowitej renowacji. 30 października miał miejsce jego odbiór.
Prace prowadzone w kilku etapach trwały na przestrzeni ostatnich lat. Od czterech lat instrument był zupełnie wyłączony z użytku, ponieważ został poddany kompletnej renowacji. – Teraz już będziemy mogli korzystać z naszych organów, które są historyczne i na pewno wzbogacą nabożeństwa i Msze św. – podkreśla proboszcz ks. Dariusz Orłowski. – Planujemy jeszcze liturgiczny obrzęd „obudzenia organów”, a pod koniec listopada, jeszcze przed Adwentem, chcemy także koncert z elementem edukacyjnym, by zapoznać mieszkańców z instrumentem i pracami, jakie zostały przy nim wykonane – dodaje.
O organach i przeprowadzonych pracach – z wnętrza instrumentu – opowiada Adam Olejnik, którego Zakład Organmistrzowski Ars Organum z Głogusza k. Sulechowa od początku prowadził prace konserwatorskie:
Organy w Czerwieńsku odnowione - Adam OlejnikOrgany, jak podkreśla lubuska wojewódzka konserwator zabytków - dr Barbara Bielinis-Kopeć, to ważny element wyposażenia świątyń:
Organy w Czerwieńsku odnowione - Barbara Bielinis-Kopeć