Bp Lityński: Nasze miejsce jest w niebie

- Cały duchowy wysiłek, podejmowany na drodze wiary, to odkrycie, jak każdego dnia Bóg walczy o nas, o naszą świętość, i przypomina, że nasze miejsce jest w niebie, bo mamy w sobie Jego świętość, którą codziennie możemy na nowo odkrywać - przypomniał bp Tadeusz Lityński na zielonogórskim cmentarzu.

W uroczystość Wszystkich Świętych pasterz diecezji przewodniczył modlitwom za zmarłych na zielonogórskim cmentarzu. W homilii przypomniał, że naszym podstawowym powołaniem jest zbawienie. - Nasza codzienność duchowa jest niczym innym, jak realizowaniem najpiękniejszego marzenia, jakie Bóg wypowiedział nad nami, w chwili naszego chrztu: "Ty jesteś moim synem, moją córką, w tobie mam upodobanie, ciebie pragnę z miłości i dla miłości! Jesteś przeznaczony, przeznaczona do świętości" - mówił hierarcha.

Przypomniał również, że niebo nie jest zarezerwowane dla nielicznych, dla osób nieskazitelnych. - Uroczystość Wszystkich Świętych nie tyle ma skierować nasz wzrok ku tajemnicy śmierci, ku grobom naszych bliskich, których już z nami nie ma, ale przede wszystkim ku niebu - podkreślił kaznodzieja. - Wielu z tych, którzy spoczywają na naszych cmentarzach - jak ufamy - jest już w niebie, są święci. Przyczyniły się za nimi nasza modlitwa, nasza Komunia, ofiarowane odpusty. Dzisiejsza uroczystość ma przede wszystkim przypomnieć nam, żyjącym, że świętość jest dla nas możliwa i Bóg pragnie jej dla nas, i po to daje nam siebie, swoje łaski, miłosierdzie, świętych jako przewodników, abyśmy potrafili tą drogą podążać, aż do osiągnięcia tego celu. Stajemy się dziećmi Boga na drodze wiary przez praktykę modlitwy i świadectwo chrześcijańskiego życia - dodał.

1 listopada modlitwom na głogowskim cmentarzu przewodniczył bp Paweł Socha. Natomiast 2 listopada, w Dzień Zaduszny, modlitwie za zmarłych na gorzowskim cmentarzu będzie przewodniczył bp Adrian Put. Procesja wyruszy o godz. 11 od tzw. starej bramy.

Przypomnijmy, że wierni, którzy od 1 do 8 listopada pobożnie nawiedzą cmentarz i pomodlą się za zmarłych (choćby tylko w myśli), mogą uzyskać odpust zupełny. Taki sam odpust można również uzyskać w Dzień Zaduszny (2 listopada) za nabożne nawiedzenie kościoła lub kaplicy i odmówienie tam "Ojcze nasz" i "Wierzę". - Odpusty te mogą być ofiarowane jedynie za dusze w czyśćcu cierpiące. Uzyskuje się je pod zwykłymi warunkami: wykluczenie przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego. Po jednej spowiedzi można uzyskać kilka odpustów. Odpust zupełny można uzyskać tylko jeden raz w ciągu dnia - wyjaśnia ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy Kurii Biskupiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..